Geografija namuose: 7 smagūs būdai mokytis su vaikais

Geografija namuose

Geografijos mokymasis namuose neturi būti nei labai sudėtingas, nei daug pastangų reikalaujantis užsiėmimas. Įdomius faktus apie mus supantį pasaulį galite įtraukti į pokalbius prie vakarienės stalo, o geografijos žinių patikrinimus paversti smagiais, visą šeimą įtraukiančiais žaidimais.

Siūlome keletą konkrečių būdų, kaip namuose kartu su vaikais nenuobodžiai mokytis geografijos.

Žemėlapyje sužymėkite šeimos atostogų maršrutus

Žemėlapis su smeigtukais – labai paprastas, interaktyvus ir smagus būdas mokytis geografijos. Ar tai būtų pasaulio, Europos, ar Lietuvos žemėlapis – jame galite sužymėti kartu su šeima aplankytas vietas ir planuoti būsimas atostogas.

Nagrinėdami žemėlapį, skatinkite vaikus dalintis kelionių įspūdžiais, prisiminimais ir svajonėmis. Pavyzdžiui, klauskite, ką prisimena iš vienos ar kitos aplankytos šalies: koks ten klimatas, kalba, maistas? Arba – kodėl norėtų aplankyti tam tikrą vietą: ką apie tą vietą žino, yra girdėję? Jeigu vaikai kažko nežino ar neprisimena, papildykite juos arba kartu paieškokite informacijos.

Naudokite žemėlapį pasaulio pažinimui

Namuose turimas žemėlapis gali būti panaudotas įvairioms smagioms veikloms. Pavyzdžiui, atsispausdinkite korteles su žymiausių pasaulio objektų nuotraukomis (o gal tiesiog pasiūlykite vaikams nupiešti?), ir prisekite prie žemėlapio tose vietose, kur jie randasi. Panašiai galite atrasti ir sužymėti: didžiausius Lietuvos miestus, nacionalinius parkus, Europos, Azijos ar Pietų Amerikos sostines, 7 naujuosius pasaulio stebuklus, aukščiausias pasaulio viršukalnes ir t.t.

Kaskart su šeimos nariais aptarkite, kuriose iš minimų vietų esate patys buvę – galbūt šalia galėtumėt prisegti ir nuotrauką iš kelionės. Galite rungtyniauti, kuris šeimos narys greičiau žemėlapyje atras tam tikrus objektus: šalis, miestus, jūras ir pan.

Geografija namuose – smagūs būdai mokytis

Renkite temines vakarienes

Puiki ir visai šeimai patraukli idėja – namuose rengti temines vakarienes, skirtas įvairių šalių šventėms. Jų metu galite ne tik kartu su vaikais gaminti kitų šalių patiekalus, bet ir papuošti namus dekoracijomis, patys persirengti įvairiais kostiumais, užsileisti teminės muzikos ar pažiūrėti filmą. Ruošdamiesi kartu ieškokite informacijos apie pasirinktos šventės tradicijas, istoriją, kodėl ji švenčiama ir t.t.

Kelios teminių vakarienių idėjos: „Kinų Naujieji metai“, „Venecijos karnavalas“, „Padėkos diena Amerikoje“, „Šv. Patriko diena Airijoje“, „Bastilijos diena Prancūzijoje“ ir pan.

teminės vakarienės

Mokykitės atpažinti šalių vėliavas

Namuose galite lengvai pasigaminti (atsispausdinti arba nusipiešti ir nusispalvinti patys) korteles su pasaulio šalių vėliavomis, kitoje pusėje užrašant šalies pavadinimą. Kartu su visais šeimos nariais renkite turnyrus, kas atpažins daugiau vėliavų – toks iššūkis patiks tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Jeigu norite pasunkinti žaidimą, galite susitarti, kad kartu su šalies pavadinimu reikia pasakyti ir šalies sostinę, kalbą, valiutą ar kt. svarbią informaciją.

Aptarkite žiūrimas TV laidas, filmus, skaitomas knygas

Laikas, praleistas prie TV, bus žymiai naudingesnis, jeigu su vaikais kartu aptarsite tai, ką matėte. Ar tai būtų pažintinė laida apie gamtą, ar paprastas filmas – pakalbėkite apie tai, kokioje pasaulio vietoje vyksta veiksmas, ką naujo apie apie tą vietą sužinojote, suraskite ir pažymėkite ją žemėlapyje.

Panašiai galite aptarti ir skaitomas knygas. Taip pat galite vaikams pasiūlyti nupiešti, kaip jie įsivaizduoja knygoje aprašomas vietas, ar ką prisimena iš matytų TV laidų, filmų.

Keliaukite virtualiai per „Google Earth”

Kai vaizduotė išsenka, galima pasinaudoti ir šiuolaikinėmis technologijomis. „Google Earth“ yra puikus ir nemokamas įrankis, leidžiantis pamatyti, kaip realiai atrodo įvairios pasaulio vietos: šalys, miestai, kalnai, jūros ir kiti geografiniai objektai. Galite virtualiai „pasivaikščioti“ vietose, apie kurias skaitėte knygose ar matėte filmuose, kur lankėtės su šeima ar planuojate nuvykti.

Taip pat smagu „Google Earth“ žemėlapyje atrasti savo pačių namus bei „pakeliauti“ aplinkui – atrasti netoli esančias lankytinas vietas, gamtos objektus, parkus, ežerus ir t.t.

Žaiskite spėlionių žaidimus

Visiems gerai žinomi spėlionių žaidimai – dar vienas smagus būdas pasitikrinti geografijos žinias. Paruoškite korteles su įvairių pasaulio šalių pavadinimais (taip pat gali būti miestai ar įvairūs gamtos objektai) ir pasiskirstykite poromis arba komandomis. Vienas žaidėjas per paskirtą laiką turi savo kamandos draugams paaiškinti kuo daugiau ant kortelių užrašytų žodžių taip, kad jie atspėtų (paties užrašyto žodžio minėti negalima). Pavyzdžiui, ištraukus kortelę „Egiptas“ komandos draugams galima sakyti: „Šalis, kurioje stovi Gizos piramidės“ ir pan.

Kitas žaidimo variantas toks: vienas žaidėjas turi įsivaizduoti, kad staiga prabudo jam nepažįstamoje vietoje. Kad komandos draugai jį „surastų“, jis turi nupasakoti, ką mato ir jaučia aplinkui. Pavyzdžiui, kaip atrodo šioje vietoje esantys žmonės, gamta, architektūra, kokie kvapai sklando ore, ką girdi aplinkui ir t.t.

Žemėlapį su smeigtukais visai šeimai galite įsigyti internetinėje svetainėje: www.tripmap.lt

Specialus projektas VšĮ „Versli Lietuva“ – „Internete karantino nėra“.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai