Kodėl vaikams reikalingos pasakos? Pasakų nauda

pasakos

Pasaka – tai mūsų gyvenimo atspindys, perteiktas kur kas smagesne ir žaismingesne forma. Juk ne veltui net ir senelių sektos pasakos yra aktualios ir šiandien bei paliečia svarbias visuomenės temas. Todėl net ir sparčiai besikeičiant mūsų kasdienybei ir technologijoms užkariaujant didžiąją dalį laisvalaikio, rekomenduojama neatsisakyti pasakos vaikams prieš miegą. Kokia jų nauda?

Padeda atsakyti į svarbiausius klausimus

Pasakose ir mituose užkoduoti mūsų kolektyvinės pasąmonės archetipai, sapnai, jose atskleidžiami pamatiniai dalykai apie gyvenimą ir žmogaus prigimtį. Labai svarbu jas pradėti sekti kuo mažesniems vaikams, nes būtent per pasakas galite jam suprantama kalba atsakyti į visus esminius vaikui kylančius klausimus: kas yra gėris ir blogis, kaip reikėtų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, kodėl žmonėms svarbi draugystė, bendrystė ir t. t.

Nors kartais pasakos iš pirmo žvilgsnio ir neatrodo turinčios gilią prasmę, jos nestokoja fantazijos ir elementų, kurie atitinka vaiko mąstyseną bei pasaulio patyrimo būdą. Tokia kalba jam atrodo kur kas labiau įtikinama nei suaugusiųjų didaktika, todėl būtent per pasaką galite kartu mokytis, patirti ir pažinti vaiką supančius dalykus.

Moko atpažinti jausmus, emocijas

Pasakos taip pat moko atpažinti ir įvardinti savo jausmus, emocijas. Šias savybes ugdyti labiausiai padeda pasakos, kuriose aprašyti herojų jausmai, įvairios gyvenimiškos situacijos, padedančios formuoti vaiko asmenybę. Pavyzdžiui, kai pasakose kalbama apie meilę, sąžiningumą, pasiaukojimą, liūdesį ir aiškinamos šių emocijų priežastys.

Atlikti tyrimai rodo ir tai, kad vaikai, kuriems buvo sekamos ar skaitomos pasakos, dažniausiai užauga kūrybingesni. Nereikia bijoti, kad fėjomis, raganomis ir burtininkais tikintis vaikas bus naivus – anaiptol, šie dalykai ateityje jam asocijuosis su vaikyste ir šiltais prisiminimais, o pasakose užkoduotos gilesnės prasmės padės geriau suprasti aplinką ar net taps įkvėpimu kasdieniame gyvenime.

Kokias pasakas pasirinkti?

Visų pirma, reikėtų suprasti, kad per kompiuterį įjungti animacinį filmuką su pasakos adaptacija yra ne tas pats, kas realiai pasakoti istoriją. Jei norite, kad būtų lavinama vaiko fantazija, reikėtų pasakas skaityti arba sekti patiems. Rinkdami pirmąsias pasakų knygas vaikui, venkite negatyvaus turinio. Pirmosios pasakos gali būti apie gyvūnus ir žvėrelius, jose gali būti integruoti pažintiniai žaidimai. Kadangi maži vaikai sunkiai sutelkia dėmesį, iš pradžių rinkitės trumpas pasakas ir su amžiumi jas ilginkite. Geriausia nepirkti knygos vien pagal viršelį ar paveiksliukus – jei turite galimybę, pavartykite ją ir paskaitykite bent pradžią ir pabaigą. Tai padės įvertinti, ar pasakų turinys tinkamas ir atitinka vaiko amžių.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai