Kuo užimti vaikus atostogų ir savaitgalių metu?

savaitgalių

Pastarąjį dešimtmetį išmaniosioms technologijoms užvaldžius žmonių dėmesį, pagrindiniu laisvalaikio būdu tapo mobilūs telefonai, planšetės ir kompiuteriai. Tad interneto platybėse laiko pojūtį praranda ne tik vaikai, bet ir tėveliai. Tiek vieni, tiek kiti supranta, kad tai nėra sveika ir naudinga. Tad ką gi veikti per atostogas ir savaitgaliais?

Pirmas patarimas – organizuokite šeimos pasitarimus

Derybos ir atvirumas – bendrų veiklų organizavimo pagrindas. Šeima ne įmonė, todėl tėveliams rekomenduojame ne pateikti verdiktą, o tartis su vaikais dėl visiems priimtinų laisvalaikio būdų. Taip išvengsite kivirčų ir ašarų. Reikėtų suprasti, kad internetiniai žaidimai ir YouTube kanalas įtraukia į nuolatinį veiksmą, todėl vaikai nenuobodžiauja. Jeigu norėsite atitraukti juos nuo ekrano, kažin ar sužavėsite ramiu pasivaikščiojimu parke. Todėl rekomenduojame ieškoti aktyvesnių užsiėmimų.

Prieš keldami klausimą „ką veiksime?“, parenkite pasiūlymų sąrašą, nes ką tik iš aktyvaus internetinio žaidimo ištrūkęs vaikas tik gūžtels pečiais. Juk jis ir taip turėjo ką veikti.  

Pagrindiniai laisvalaikio variantai:

 • aktyvi veikla kieme ir namuose;
 • išvykos į gamtą ir lankytinas vietas;
 • pramogų parkai;
 • žaidimų kambariai;
 • atostogos pajūryje, sodyboje, gamtoje ar užsienio kurortuose;
 • muziejai, parkai ir istoriniai objektai.

Paieškokite internete informacijos apie įdomias lankytinas vietas ir papasakokite apie jas vaikams. Galite pasidaryti planą, ką veiksite ir kur vyksite per atostogas ar savaitgalį. Pasiūlykite vaikams suplanuoti išvyką, kad lavėtų organizaciniai ir planavimo įgūdžiai.

Svarbiausia: neapgaudinėkite, nemanipuliuokite ir nekritikuokite. Jei numatėte kelionę į kaimą, atvirai ir sakykite, kad dėl esamų priežasčių reikia ten nuvykti. Tuomet leiskite vaikams nuspręsti kur keliausite kitą kartą ir ką jie galės veikti kaime.

Ką veikti namuose, kai negalima niekur išvykti?

Leisti laiką namuose vaikams tenka ne tik karantino metu, bet ir per atostogas, kai tėvai dirba. Tada geriausiu draugu tampa išmanusis telefonas. Dalis tėvų piktinasi ir griežtai riboja tokią draugystę, kiti leidžia ilgiau pažaisti. Žinoma, viskam turi būti saikas. Vaikui reikia aktyvios fizinės ir protinės veiklos, todėl kuo daugiau laiko turėtų praleisti gryname ore.

Jeigu turite nuosavą kiemą ar sodybą, suplanuokite laisvalaikio erdves taip, kad per atostogas vaikai turėtų ką veikti išėję į lauką. Kas tai galėtų būti:

 • pievelė, kurioje galėtų paspardyti kamuolį, pabėgioti ar pasitiesę kilimėlį pažaisti;
 • lipynės, sūpynės, batutas ir kitos priemonės aktyviai veiklai;
 • krepšinio lenta ar kitam, vaikų mėgstamam sportui pritaikyta įranga;
 • lauko baseinas (tik nepalikite vaikų be priežiūros);
 • dviračiai, riedlentės, riedučiai ir t.t.

Pasitarkite su vaikais, kokia veikla kieme jiems smagiausia, nes tai kas patinka tėvams, nebūtinai tiks ir atžaloms. Jei kieme nebus įtraukiančios veiklos, išgirsite klausimą – „o ką aš ten veiksiu?“.

Vyresniems vaikams, galite pasiūlyti atlikti tam tikrus darbus už papildomus arbatpinigius. Taip skatinsite atsakomybę ir savarankiškumą.

Kuomet nesinori eiti į lauką, į pagalbą pasitelkite stalo žaidimus ir kitus vaikams patinkančius žaislus. Sudominkite knygomis, komiksais, eksperimentais, menine veikla (daile, lipdymu, karpymu, dainavimu, grojimu ir pan.). Kuo bus netikėtesnis užsiėmimas, tuo labiau įtrauksite vaikus.

Žinoma, nereikia tapti profesionaliu šeimos renginių organizatoriumi, nes kiti nariai tik pasyviai lauks pasiūlymų ir atrakcijų. Galite susidaryti grafiką ir paeiliui organizuoti laisvalaikio veiklas.

„Neturiu ką veikti“ – ne pasiteisinimas, kiekvienam vertėtų lavinti fantaziją ir užsiimti įdomia veikla.

Nepamirškite, kad užsiėmimai turėtų būti derinami pagal intensyvumą ir liktų laiko ramiai veiklai, poilsiui. Be to, laikai keičiasi. Technologijos užima vis didesnę dalį mūsų gyvenimo, todėl kategoriškai teigti, kad telefonai ir planšetės yra didžiausias blogis, nevertėtų. Taip lavinami vaikų įgūdžiai ir gebėjimas valdyti įvairias programas. Tad leiskite vaikams šiek tiek praleisti laiko ir su išmaniaisiais įrenginiais.

Aktyvus poilsis su šeima

Atostogų metu ir savaitgaliais labai naudinga pakeisti aplinką – išvykti prie jūros, ežero, išsiruošti į turistinį žygį ar aplankyti kitus kraštus. Per karantiną daugelis valstybių uždarė sienas ir neaišku kada galėsime vėl nevaržomai keliauti. Tačiau neverta nusiminti, juk gyvename nuostabiame krašte, kuriame daugybė poilsiui skirtų vietų.

Įvairovė skatina smalsumą ir plečia akiratį, todėl neapsiribokite vienu vandens telkiniu ar mišku. Pasidomėkite lankytinomis Lietuvos vietovėmis. Pavyzdžiui:

 • Aukštumalos pažintinis takas;
 • Anykščių lajų takas;
 • Labirintų parkas netoli Anykščių;
 • Dargaičių zoologijos sodas;
 • Pagrindiniai kurortai (Palanga, Šventoji, Kuršių nerija, Druskininkai, Birštonas, Trakai) kasmet pateikia vis naujų atrakcijų;

Prie didžiųjų ežerų (Dusios, Platelių, Palūšės, Asvejos, Sartų ir kitų) yra daug šiuolaikinių sodybų, skirtų aktyviam šeimų laisvalaikiui. Su vyresniais vaikais galite išmėginti vandens sportą.

Grynas oras, miškas, vanduo, saulė ir aktyvi veikla stiprina imuninę bei nervų sistemas, todėl tai geriausias būdas atstatyti jėgas po pasyvaus buvimo namuose.

Įvairių veiklų be galo daug, todėl tikrai galima rinktis, ką veikti savaitgalį su šeima ar kur išvykti pailsėti. Reikia tik skirti laiko planavimui ir šeimos pasitarimui.

Taip pat primename, kad aktyviai poilsiaudami nepamirštumėte saugumo: važiuojant dviračiais užsidėti šalmų ir, jei reikia, papildomų apsaugų. Jų prireiks ir manevruojant riedlentėmis bei riedučiais. Vaikai turi žinoti taisykles ir būti atsargūs laipiodami, plaukiodami baseine ar vandens telkinyje, šokinėdami ant batutų. Žaidimų aikštelės turėtų būti tinkamai apšviestos lauko šviestuvais.

Linkime aktyvių, sveikų ir saugių atostogų bei įdomių savaitgalių.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai