Kur stoti!? Kaip patarti abiturientui, kokią karjerą rinktis?

kur stoti

Artėjantys brandos egzaminai atneša nemažai sumaišties. Abiturientai turi ne tik uoliai mokytis ir kartotis per 12 metų sukauptas žinias, bet ir nuspręsti, kur stoti, kokios profesijos juos domina. Šiuo sudėtingu laikotarpiu itin svarbų vaidmenį atlieka tėvai. Deja, dažnai užuot padėję atrasti kryptį, jie vaikus dar labiau apkrauna spaudimu ir bandymu įpiršti savo suplanuotą ateities scenarijų. Kaip iš tikrųjų padėti savo vaikui ir patarti, kokią specialybę rinktis?

Būkite konsultantai, o ne sprendėjai

Dažniausia tėvų daroma klaida yra įsivaizdavimas, kad jie gali nuspręsti, kur jų vaikas turėtų studijuoti ir kokios profesijos yra tinkamos, o kokios – ne. Nors gyvename pakankamai liberalioje visuomenėje, dar ir dabar tenka išgirsti nuomonių, kad neva vaikas turėtų rinktis „rimtą“ profesiją, tokią kaip gydytojo, teisininko ar architekto, o ne aktoriaus, dailininko, vadybininko ar pan. Piršdami tokią nuomonę, ne tik nepadėsite, bet ir iš vaiko atimsite gražiausius gyvenimo metus. Norėdamas įtikti, jis pasirinks jūsų parinktą profesiją, kiek vėliau supras, kad tai nėra jo pašaukimas ir studijas mes, o tai kainuos daug streso ir pinigų visai šeimai.

Jei norite iš tiesų padėti, turėtumėte užimti konsultanto, o ne sprendimų priėmėjo rolę. Dar iki kol prasidės egzaminai, galite vaiką supažindinti su įvairiomis specialybėmis: kokie jų privalumai, trūkumai, karjeros galimybės, studijų kokybė Lietuvoje. Taip pat vertėtų nenumoti ranka į tai, kas jam mokykloje patinka, kokie vaiko pomėgiai. Galbūt jis puikiai fotografuoja ir turi potencialo studijuoti fotografiją, o galbūt daug skaito ir mėgsta lietuvių kalbos pamokas, todėl vertėtų papasakoti apie žurnalistikos, lietuvių filologijos ar pedagogines studijas.

Nestudijuoti – nėra blogiausias scenarijus

Reikėtų nepamirši ir fakto, kad abiturientas – tai 18–19 metų žmogus, kurio pečius staiga užgriūna bene svarbiausi gyvenimo sprendimai. Gyvename tokiu metu, kai ir 30-ies ar 50-ies metų žmonės dar nežino, ko nori, arba tik tokiame amžiuje atranda savo tikrąjį pašaukimą. Nenuostabu, kad ir jūsų vaikas gali būti neapsisprendęs. Tokiu atveju versti jį stoti bet kur tikrai ne pati geriausia išeitis. Verčiau padaryti pertrauką ir leisti ramia galva nuspręsti, kokioje srityje jis įsivaizduoja save.

Tėvų užduotis

Pagrindinė tėvų užduotis – pasirūpinti, kad šio laikotarpio vaikas nešvaistytų veltui. Jis gali išbandyti keletą darbų, pakeliauti, domėtis įvairiomis profesijomis. Galbūt per tuos metus jis supras, kokios yra svajonių studijos, ir tam reikės perlaikyti egzaminus, o gal sugalvos, kad nori mokytis amato arba pradėti karjerą įmonėje nuo žemiausio laiptelio bei karjeros siekti per patirtį. Nesvarbu, kokį kelią pasirinks jūsų vaikas, svarbiausia, kad jis būtų motyvuotas. Jei studijas jis pasirinks priverstas ar „iš reikalo“, tai tikrai neatves į laimę ir teisingą kelią.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai