Patarimai kaip atitraukti vaikus nuo išmaniųjų įrenginių

pramogos

Norite, kad šeima mažiau praleistų laiko internete? Pasiūlykite įdomias pramogas

Nemažai šiuolaikinių tėvų susiduria su ta problema, kad jų atžalos per daug įninka į virtualias pramogas, o realus pasaulis jiems rūpi nedaug. Nuo „gyvenimo“ internete kažin ar pabėgsime. Juk vis daugiau įvairių gyvenimo sričių persikelia į už ekrano slypinčią erdvę. Mes čia apsiperkame, užsisakome paslaugas, bendraujame, susirašinėjame, ieškome draugų, klientų, konsultuojamės, ar net dirbame.

Vienaip ar kitaip, per daug laiko praleidžiant prieš kompiuterio, planšetės ar išmaniojo telefono ekranus, iškyla labai reali grėsmė tiek vaikų, tiek suaugusiųjų bendrai sveikatos būklei (fizinei ir psichologinei). 

Pramogos vaikams: fizinis aktyvumas žaidimo forma

Ar galite įsivaizduoti, kuo užsiimtų būrelis vaikų, jei juos paleistume į kiemą ar parką ir atimtume visas išmaniąsias technologijas? Tikriausiai, imtųsi aktyvių žaidimų: slėptųsi, gaudytų vieni kitus, mėtytų kamuolį, liptų ant lipynių, suptųsi sūpynėse ir pan. Sveikatos specialistai mokyklinio amžiaus vaikams rekomenduoja bent 1 valandą per dieną aktyvios fizinės veiklos. Tai padeda teisingai vystytis, fiziškai, emociškai ir protiškai išsikrauti.

Tai kaip atitraukti juos nuo tų ekranų?

Jeigu tiesiog pareikalausite, kad vaikas liautųsi žaisti kompiuterinius žaidimus ar spoksoti į televizoriaus ekraną, naudos iš to bus mažai, net jei kuriam laikui jūsų įsakymas ir bus įvykdytas. Vienas iš geriausių metodų yra bendri žaidimai su vaikais namie. Manote, kad neturite tam pakankamai laiko arba esate per daug pavargę? O ar bandėte? Bendros veiklos su vaikais ne tik padeda jiems pailsėti nuo ekranų ir išsikrauti fiziškai. Žaidimai su vaikais sukuria stipresnius ryšius tarp šeimos narių, padeda labiau suprasti vieniems kitus. Be to, kūrybingai į viską pažvelgus, net ir kambarių tvarkymą ar indų plovimą galima pateikti žaidimo forma – taip ir papramogausite, ir naudingus darbus atliksite.

Žaidimai su vaikais pagal kiekvienos šeimos pomėgius

Žaidimai vaikams tiek namuose, tiek lauke gali būti labai įvairūs. Mažų vaikų turintys žmonės dažnai atsisako kai kurių savo pomėgių, tačiau to daryti tikrai nereikia. Kol jūsų vaikas dar visai mažytis, apriboti savo veiklas tikrai tenka, tačiau viskas laikina. 

Jau darželinio amžiaus mažylius po truputį galite supažindinti su savo turimais pomėgiais ir hobiais. Vaikai smalsūs. Visi jums savaime suprantami dalykai jiems gali tapti jaudinančiais atradimais. Mėgstate vaikščioti po mišką? Parodykite vaikui skruzdėlyną ir papasakokite apie požeminį skruzdžių gyvenimą (juk jos net savo karalienę turi, kurią saugo skruzdėlės-kareiviai ir aptarnauja darbininkės!). Kitą kartą, kai eisite tuo pačiu taku, paprašykite vaiko, kad pats parodytų, kur yra ta įspūdinga karalystė ir paklauskite, ką jis apie ją prisimena. 

O gal jums patinka kapstytis gėlių lysvėje? Puiku – būtinai papasakokite savo atžalai apie tai, kokios gėlės joje auga, ką jų žieduose veikia bitės ir kodėl reikia išrauti piktžoles. Pasiūlykite vaikui ant palangės iš sėklelės užsiauginti kokį nors augalą. O gal jūsų sūnui ar dukrai patiktų fotografuoti? Kodėl gi nedavus užduoties kieme surasti 5 vabzdžius ir padaryti jų nuotraukas? Taip mažasis tyrinėtojas ir telefono fotografavimo funkcija pasinaudos, ir pabėgios, ieškodamas vabalų, ir dar su jų rūšimis susipažins. 

Pabandykite į savo turimas veiklas ir pomėgius pažvelgti per žaidimo prizmę – gali būti, kad patys padarysite nemažai smagių atradimų. 

Jei žaidimams su vaikais trūksta energijos

Tai visiškai suprantama ir pateisinama. Mažieji labai energingi, o suaugusieji paprastai būna pavargę po darbų ir visokių buitinių reikalų. Nenuostabu, kad patys dažnai pasiduoda pagundai pakišti vaikui planšetę ir pasimėgauti ramybe. Kartais taip padaryti tikrai galima, tačiau šitai neturėtų tapti įpročiu. Fiziškai neišsikrovęs vaikas gali tapti dirglus, nervingas, jam bus sunkiau susikaupti mokantis, ar net suprastės miegas. Galiausiai su šitokiu „išsiderinusiu“ mažyliu jūs pavargsite dar labiau, bandydami jį vakare užmigdyti, ar nesėkmingai stumdami prie mokslų.

Jums tikrai nebūtina bėgioti, laipioti ir šokinėti tiek, kiek ir jūsų vaikams. Galite išeiti pasivaikščioti po parką, o mažuosius užsodinti ant dviračių, įduoti kamuolį ar skraidančią lėkštę. Jei turite nuosavą kiemą, pastačius jame batutą šokinėjimui ar baseiną, tikėtina, kad vaikai kuo puikiausiai išsidūks patys. 

Norite, kad šeima mažiau praleistų laiko internete? Pasiūlykite įdomias pramogas

Ne visi žaidimai su vaikais privalo būti aktyvūs. Ne mažiau smagu pasinerti į stalo žaidimų pasaulį, kartu statyti namus iš kaladėlių, spėlioti mįsles, ar skaityti. Taip pat labai smagu susirengti pikniką ant grindų (neįprastai patiektas maistas iš karto tampa žymiai skanesnis), o šiltuoju metų laiku – lauke ant žolės. Jei turite vietos, pastatykite kieme palapinę ir pasiūlykite joje pastovyklauti (ją sukonstruoti galima ir iš paklodžių ar kažko panašaus).

Išsižaidę vaikai ramesni, sveikesni ir gabesni

Tėvams tikrai nereikia pasakoti, kad pakankamai per dieną išsižaidę vaikai turi geresnį apetitą, o vakare sklandžiau iškeliauja į „miego karalystę“ (o tai reiškia ramesnius ir ilgesnius vakarus suaugusiems). Vaikų žaidimai – tai būdas jiems pažinti aplinką, mokytis, bendrauti, ugdyti strateginį mąstymą ir kūrybingumą, atsipalaiduoti. Aktyvūs žaidimai lauke stiprina vaikų organizmą, imunitetą, kelia nuotaiką, darbingumą. Per žaidimus jie susipažįsta su visuomenėje priimtomis elgesio normomis, išmoksta atlikti tam tikrus darbus, išsiaiškina savo gabumus.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai