Piešimas jūros kempinėmis – (ne)nauja idėja vaikų lavinimui

Piešimas jūros kempinėmis

Tūkstantmečius pasaulyje žinomas natūralus gamtos produktas pamažu kelią skinasi ir Lietuvoje. Viduržemio jūros kempinės įprastai naudojamos veido ar kūno higienai, tačiau pastaruoju metu jos vis dažniau tampa ir spalvingų potėpių įrankiu.

Jūros kempinė – kas tai?

Lietuvoje jūros kempinės daugeliui dar nepažintas produktas. Dažnai žmonės, matydami jūros kempinę, klausia, ar tai korys, o gal – savotiškas grybas? Nei viena, nei kita. Jūros kempinės – tai pintys – pirmuonys – pirmoji gyvybės forma Žemėje.

Dar Antikos laikais Viduržemio jūros regiono kraštuose tokios kempinės buvo plačiai naudojamos įvairiose gyvenimo srityse. Dėl savo unikalaus gebėjimo sugerti skysčius, jos puikiai pasitarnaudavo, kaip vandens pernešimo priemonė. Žmonės, pasinaudodami jūros kempinėmis,  atsigerdavo, prausdavosi, palaikydavo namų švarą ir pan. Be kita ko, kempinėmis buvo minkštinami karių šarvai, jos padėdavo ir dailininkams kūryboje.

Jūros kempinių įvairovė

Pasaulyje yra skaičiuojama apie 5000 kempinių rūšių. Skirtingų jūros kempinių rūšių auga visose jūrose. Kempinių galima rasti net iki 8500 metrų gylyje, kartais ir dar gilesnėse jūrų įdubose. Nepaisant tūkstantinės įvairovės, žmogaus naudojamų kempinių rūšių yra apie pusšimtis. Iš Viduržemio jūroje augančių kempinių daugiausia naudojamos trys rūšys.

Jūros kempinės piešimui

Natūralia produkcija internete prekiaujančios svetainės www.siciliana.lt vadovė Eglė Petniūnaitė pasakoja, kad piešimas jūros kempinėmis pasaulyje nėra naujiena, o šią techniką Lietuvoje pamažu atranda ne tik profesionalūs menininkai, bet ir visi, mėgstantys piešti, eksperimentuoti. „Tapymas jūros kempine – tai puikus, nuo seno žinomas būdas, kaip piešiniui suteikti išskirtinės faktūros, sukurti erdvės pojūtį. Yra keletas piešimo jūros kempine technikų, kurios naudojamos ne tik tapyboje, bet ir interjero kūrime, pavyzdžiui – dažant sienas ar baldus“ – pasakoja Eglė.

Jūros kempinės piešimui

Yra du pagrindiniai jūros kempinių panaudojimo būdai dailėje: spalvos įtapšnojimas arba dažų nuvalymas. Tapšnojant sukuriamas porėtas, margas vaizdas, o valant prieš tai kitu būdu užteptus dažus, sukuriamas subtilesnės tekstūros paviršius.

Piešiant kempinėmis įprastai naudojamos bent dvi skirtingos spalvos – pagrindo danga ir akcento spalva. Spalvų dermė padeda sukuri gylio iliuziją ir vizualiai pašalina paviršiaus defektus.

Kokią kempinę išsirinkti?

Ne vienerius metus Viduržemio jūros kempinėmis mūsų šalyje prekiaujanti E. Petniūnaitė teigia, kad kiekviena kempinė yra unikali: „Netgi paėmus dvi vienos rūšies kempines galime pamatyti gausybę jų formų ir faktūrų skirtumų. Todėl dailėje ši priemonė atveria didelius meninės raiškos klodus.“

Tačiau yra ir keletas rūšinių skirtumų. Porėtos ARCIPELAGO kempinės turi didžiausią paviršiaus plotą, tinkamą naudojimui. Itin minkštos ARCIPELAGO rūšies kempinės yra pranašesnės už kitus spalvų maišymo įrankius.

Smulkesnių porų kempinės, pavyzdžiui ZIMOCA, ant savo paviršiaus turi daugiau plaukelių, kurie kūrinyje padeda sukurti vieningą, pasikartojančią faktūrą. Tiesa, ZIMOCA plaukeliai greičiau džiūsta, todėl naudojant šią kempinę, tenka ją dažniau drėkinti.

FINE DAMA rūšies kempinės padeda sukurti tekstūras, primenančias dirbtinius paviršius. Mažų porų, kietesnės kempinės nėra tinkamos dažų maišymui, tačiau puikiai atkuria kai kurias granito faktūras.

Jūros kempinė dailėje – dar neišbandyta?

Piešimą jūros kempinėmis verta išbandyti ne tik profesionaliems dailininkams, bet ir edukacinių užsiėmimų rengėjams ar tiesiog tėveliams su vaikais, dailės darbelius kuriantiems namuose.

Šiek tiek praktikos ir pamatysite, kad ši technika yra ypač lengva, greita ir sukuria gausybę efektų, kuriuos gali apriboti tik tapytojo vaizduotė.

www.siciliana.lt rasite ne tik Viduržemio jūros kempinių, bet ir natūralių, hipoalerginių kūno higienos bei odos priežiūros produktų kūdikiams, vaikams ir suaugusiesiems, ekologiškų namų valymo priemonių. Karantino metu pristatymas į paštomatus – nemokamas.

UAB „Siciliana“ informacija ir nuotraukos.

Specialus projektas VšĮ „Versli Lietuva“ – „Internete karantino nėra“.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai