TOP 10 vasaros knygų vaikams ir paaugliams

top vasaros

Ar jauti, iš tikrųjų jauti prasidėjusią vasarą? Kada, jei ne dabar planuoti skaitinius, kuriais mėgausiesi supantis hamake, pasislėpus po medžių šešėliais, vartantis vandens telkinio pakrantėje? Mes, leidyklos „Nieko rimto“  komanda, mąstydami apie tave, jaunasis skaitytojau, sudarėme TOP vasaros knygų sąrašą, o kad išsirinkti būtų dar paprasčiau, suskirstėme nuo 1 iki 10 klasės. Skaityti tikrai nebus nuobodu, o kaip tik įdomu ir naudinga, jei pasikliausi mumis!

1–2 klasėms pristatome „Aš skaitau“ serijos knygeles linksmoms atostogoms:

„Pirmyn, Vine!“ – pilni stebuklų nuotykiai kartu su raganėle ir jos katinu Vilburu! Kaipgi gali būti kitaip? Kur burtai, ten ir nuotykiai, ir linksmybės. Ši ragana tikrai nepaprasta, juk ji gali užauginti burtų lazdelių medį, ką jau kalbėti apie skraidymą ant šluotos. Raganėlė raita ant šluotos dalyvaus žirgų lenktynėse. Vinė kariaus su neklusnia burtų lazdele. Gal dėl to jai ir prireikė užauginti burtų lazdelių medį, kad tokiu būdu galėtų jas išauklėti? Tai tiesiog idealus skaitinys pradinukui! Įtraukianti knyga skatins skaityti ir leis mėgautis tekstu. Trumpi ir aiškūs sakiniai, vaizdingas tekstas, keturi trumpi ir šmaikščiai iliustruoti pasakojimai net ir sunkiau skaitančiam padės lengvai ir maloniai tobulinti įgūdžius.

Leiskis atostogauti kartu su raganėle Vine – nenusivilsi! Juokingos istorijos ne tik pradžiugins, bet ir padės įtvirtinti skaitymo įgūdžius.

„Klodas atostogauja“ – dar viena serijos „Aš skaitau“ knygelė! Klodas savo nuotykius pradėjo mieste („Klodas mieste“ – pirmoji serijos apie Klodą istorija), o dabar, vasarą, pavargęs nuo gatvių šurmulio vyksta poilsiauti prie jūros. O tu gali vykti kartu! Tereikia atsiversti linksmus puslapius. Lengvai skaitomoje knygoje pasakojama apie nedidelio, kepurę dėvinčio šuns Klodo bei jo draugo pono Pūkuotos Kojinės nuotykius paplūdimyje. Ši knyga praplės akiratį, įtrauks į smagius nuotykius ir supažindins su mus supančia gamta, kurioje praleidžiame vis mažiau laiko bei leis kartu su Klodu išmokti keletą prancūziškų žodžių. Lengvai sužmogėjęs šuo padės lavinti vaizduotę, praturtinti žodyną, ugdyti humoro jausmą.

Paatostogavęs su Klodu pajūryje, galėsi paskaityti, kaip jam sekėsi krėsti pokštus cirke („Klodas cirke“), o laukia ir išvyka į kaimą („Klodas kaime“). Kur tau smagiausia leisti laiką su knyga?

3–4 klasių moksleivių dėmesį prikaustys:

„Klampynių kronikos 2. Neramios dienos“ „Klampynių kronikų“ tęsinys toliau džiugina savo paslaptimis ir baugiais nutikimais. Čia vaikai niekada nenuobodžiauja, nes net namuose kiekvienas augina po baubuką. O netolimose apylinkėse vis pasirodo laumių, vaiduoklių ir kitų mistinių būtybių. Kartais reikia susidraugauti su užklydusiais, pro šalį slenkančiais padarais, retkarčiais gelbėti miestelį, labai dažnai tiesiog ieškoti nuotykių, nes kitaip pasidaro per paprasta ir per lengva gyventi! Ši knyga ypač turėtų patikti fantastikos ir šiurpuliukų mėgėjams. Jau ne kartą įvertinta ir apdovanojimų pelniusi Neringa Vaitkutė pradžiugins pačios kurtomis iliustracijomis ir supažindins su senovės lietuvių mitologijos motyvais.

Pasitelk savo vaizduotę ir keliauk į mistinį pasaulį kartu su Mažųjų Klampynių gyventojais!

„Paslaptingas drakonas“ – karščiausia ir stebuklingiausia leidyklos „Nieko rimto“ naujiena! Tikriausiai bent kartą pasvajojai apie kokį nors neįprastą augintinį? O kaip tau patiktų prižiūrėti drakoną? Marija labai domisi mokslu, ypač archeologija, kasinėja uolienas ir ieško fosilijų. Kas galėjo pamąstyti, kad vienas iš jos radinių pasirodys mažytis drakoniukas? Kiek kartų esi girdėjęs, kad turėti gyvūnėlį – tai didelė atsakomybė? Marija patiria viską savo pačios kailiu. Pasakojimas tikrai pamokys ieškoti, tyrinėti ir rūpintis kita gyvybe, net jei ji pasirodytų tokia netikėta.

Visi esame nei per dideli, nei per maži įveikti pasitaikiusius iššūkius ir papildyti turimas žinias. Įkvėpk ir įsikvėpk!

„Hester Hilo paslaptis“ – dar viena nauja knyga, kviečianti įdomiai praleisti atostogas. Populiarios  švedų autorės mistinis detektyvas pakrutins smegenų ląsteles ir pagreitins kraujo cirkuliaciją. Kada paskutinį kartą skaitei kūrinį ir negalėjai atsitraukti, pamiršai kvėpuoti, iškeliavai mintimis ten, kur veikia personažai? Čia keliausi ne tik mintimis, bet ir laiku. O gal tiki ilgametėmis pranašystėmis, o gal susimąstai, kad tarp žmonių yra daug sąsajų, nors jie ir iš kito laikmečio? Į daugelį įdomių klausimų bando atsakyti Kristina Ohlsson savo kūryboje ir paminėtoje knygoje. Pažadame savarankiškumo, ryžtingumo, drąsos, gebėjimo priimti sprendimus, pasitikėjimo savimi ugdymą.

Kartu su Mege ir Franku atsidursi neįprastame sename name ir padėsi jiems spręsti iškylančias neįtikėtinas problemas. O tai tau atostogos!

5–6 klasių mokiniai, sukluskite:

„Jei ne Vinis Diksis“ – labai pasiilgta ir naujam gyvenimui prikelta klasika! Kate DiCamillo jau gerai pažįstama ir pamilta viso pasaulio skaitytojų: tiek tėvelių, tiek jų vaikų. Tikriausiai labiausiai jaudinantys pasakojimai – gyvūno ir žmogaus netikėtai užsimezgusi nenutraukiama draugystė. Ši skatinanti pažinti savo ir kitų jausmus istorija apie mergaitę ir šunį suvirpino daugelio širdis. Gal ji sudomins ir tave? Lavės ne tik empatija, bet ir meninis skonis, juk knyga išpuošta mielomis, pieštuku pieštomis iliustracijomis. Vaizdas papildo tekstą ir dar stipriau padeda pajausti istorijos gilumą.

Gal šią vasarą ir tu sutiksi savo Vinį Diksį ir pasakysi: „Jei ne tu, ši vasarą būtų ne tokia ypatinga?“

„Heida. I dalis. Heidos mokslo ir kelionių metai“ – iki šiol aktualus šveicarų autorės Johannos Spyri kūrinys apie mergaitę, gyvenančią aukštai kalnuose kartu su atsiskyrusiu seneliu. Ši istorija atkreipia dėmesį, kaip svarbu rūpintis kitu ir kiekvieną dieną rasti, kuo pasidžiaugti. Tereikia stipriai mylėti artimą, to pakanka panaikinti išsiaugintas vidines sienas ir nugalėti save patį. Išmok būti laisvas, semk visas kasdienybės smulkmenas, net jei negyveni kalnuose kaip Heida. Šiais pokyčiais greitai užsikrės visi aplink, pamatysi, kaip kompanija šypsosi, o ir pats tampi dar laimingesnis.

Dalinkis geriausiomis emocijomis, juoku, saule ir pakeliauk puslapiais po Šveicarijos kalnų slėnius.

„Tomo Sojerio nuotykiai“ – nepaliaujamos išdaigos mažame miestelyje privers nusikvatoti susiėmus už pilvo. Kada paskutinį kartą juokeisi taip, kad net šonus ėmė skaudėti? Pažadam, ilgai laukti neteks, jei pagriebsi į rankas šią knygą! Vis dėlto ne viskas čia taip paprasta ir linksma… Kiekvieno vaiko gyvenime nutinka įvykis, supurtantis visą moralinį stuburą. Ar knygos veikėjai pasielgs tinkamai? Koks poelgis būtų teisingiausias, galėsi pamąstyti ir tu. Juk reikia ir savo garbę užsitarnauti, ir išlaviruoti taip, kad nepakenktum kitiems. Daug svarbių sprendimų, daug klausimų, į kuriuos stengsis atsakyti pašėlusi berniukų trijulė.

Kokia vasara būtų be rimtų iššūkių?

7–10 klasių teismui pateikiame:

„Indigo vasara“ – pagaliau atėjo laikas pirmajai meilei! Paplūdimio karštis, bangų purslai, paaugliški nuotykiai – viskas šioje vasariškų jausmų kupinoje istorijoje. O dar pridėkim vietinius indėnus, banglentes ir turėsim puikiai subalansuotą knygą, kuri kartais sugraudins, kai kur skatins susimąstyti, o galiausiai įtrauks lyg vandenyno bangos. Kartu su pagrindine veikėja galėsi išgyventi sudėtingas situacijas ir tokiu būdu šiek tiek labiau pažinti save. O gal kai kurių menkų problemų visai būtų galima išvengti? Naujos žinios apie indėnus paskatins tolerantiškesnį žvilgsnį į įvairias kultūras ir jas atstovaujančius žmones.

Viską trumpam pamiršk ir stačia galva nerk į vasariškus nuotykius.

„Aplink Žemę per 80 dienų“ – iš pirmo žvilgsnio atrodanti ilga kelionė per visą pasaulį sutelpa į vos 248 puslapius, padabintus nuostabiomis Roberto Ingpeno iliustracijomis. Išskirtinis leidimas ir neužmirštama istorija nukels į devyniolikto amžiaus Londoną, kur viskas ir prasidėjo. Visoje planetoje gyvena begalė skirtingų tautų, o kiek miestų, šalių, kur norėtųsi nuvykti! Keliauti tenka tikrai ne viena transporto priemone. Ar bent įsivaizduoji, ko prireiks, kad Filijas Fogas ir Paspartu apkeliautų visą Žemės rutulį?

Leisk sau svajoti ir apkeliauk pasaulį – jei ne lėktuvu, tai bent knygos puslapiais!

Taigi, tiek atrinkome pačių pačiausių knygų nuotaikingiausioms vasaros atostogoms! Pradėk skaityti su raganėle Vine ir šuniuku Klodu. Patirk neužmirštamų akimirkų kartu su Klampynių gyventojais ir Marija, kuri augino drakoną, aiškinkis šiurpias paslaptis sename name su Mege ir Franku. Atrask gerumą su Heida ir Viniu Diksiu, o su Tomu Sojeriu išdykauk, šėlk ir mokykis priimti teisingus sprendimus. Įsimylėjęs čiuožk vandenyno bangomis ir užkeliauk pasaulį!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai