Kuomet dezinfekcijos rankoms jau per daug, o gal kaltas tik vanduo?

Turbūt sutiksite, kad pastarąsias savaites savo šeimos nariams frazę – „nepamiršk nusiplauti rankų“ – ištariame kur kas dažniau, nei „aš tave myliu“, nors kita vertus – galbūt išmokę vaikus teisingai plautis rankas, šiuo ūmiu periodu, mes kaip tik padovanosime jiems saugią, šviesią ir meilės kupiną ateitį.

O kodėl kruopščiai plaunamos rankos ima skeldėti, šerpetoti ir kartais tampa išbertomis, bei kaip sumažinti niežulį, skausmą ir skeldėjimą, pasakoja gydytoja savanorė Akvilė Vilkytė.

Galimos bėdos dėl dažno rankų plovimo

Mes mokome vaikus nuo ankstyvo amžiaus, kad rankų plovimas yra svarbi kasdienės higienos dalis. Mes prašome savo vaikų nusiplauti rankas prieš valgį, pasinaudojus tualetu, ir bet kuriuo metu galvojame, kad jų rankos gali būti nešvarios, pavyzdžiui, žaidžiant lauke. Taip pat girdime iš sveikatos priežiūros specialistų (įskaitant ir mus, gydytojus savanorius), kad dažnas rankų plovimas gali padėti sumažinti mikrobų plitimą, ypač šaltuoju bei gripo sezonu ir COVID-19 pandemijos metu. Kaip teisingai plauti rankas skaitykite čia.

Rankų plovimas neabejotinai turi naudą mažinant infekcijų plitimą, todėl turėtų būti skatinamas. Tačiau daugeliui žmonių, kurie plauna rankas penkis ir daugiau kartų per dieną, dėl pakartotinio rankų plovimo, gali atsirasti paraudimo, pleiskanojimo, pūslelių susidarymo, įtrūkimų ir lėtinio odos sustorėjimo simptomai.

Taip pat gali atsirasti skausmas ir niežėjimas. Šie odos pokyčiai dažniausiai atsiranda rankų nugariniame (volariniame) paviršiuje, taip pat tarpuose tarp pirštų. Oda ant delnų yra daug storesnė, todėl yra atsparesnė dirgikliams ir alerginiams bėrimams.

Žmonėms, plaunantiems rankas kelis kartus per dieną, rankų bėrimus dažniausiai sukelia dirginantis vandens ir įvarių prausiklių poveikis.

Nors daugelis žmonių kaltina rankų bėrimus, iritacijas, dėl alkoholio pagrindu pagamintų rankų ploviklių ar odos dezinfektantų, šie preparatai retai sukelia kontaktinį dermatitą. Dėl naudojamų alkoholiu praturtintų rankų ploviklių, gali atsirasti deginimas ir dilgčiojimas, tačiau dažniausiai taip nutinka todėl, kad oda jau yra nualinta ir sudirgusi.

Kitos rankų bėrimų priežastys, kurios gali pablogėti plaunant rankas, yra kontaktinis dermatitas, kurį sukelia muiluose ir drėkinamosiose priemonėse (tokiose kaip parabenai) esančios cheminės medžiagos.

Kita egzemos forma, kuri gali pasunkėti plaunant rankas, yra dishidrotinė egzema (arba pomfoliksas), atsirandanti ant delnų ir pirštų ir kuri gali būti susijusi su alergija ar stresu. Dihidrotinei egzemai dažnai būdingi maži iškilimai ir pūslelės išilgai pirštų šonų.

Rankų bėrimų prevencija apima pakartotinio rankų plovimo dirginančio poveikio mažinimą. Žmonėms, kuriems reikia dažnai plauti rankas, atrodo, kad tai yra sudėtinga ar net neįmanoma, padidinti alkoholio pagrindu sukurtų rankų ploviklių naudojimą, kaip alternatyvą rankų prausimui, nes kaip minėjau aukščiau, sudirgusi oda, naudojant tokias priemones itin peršti.

Kaip elgtis jei jums paraudo, išsausėjo, sutrūkinėjo, peršti plaštakų oda?

– Visų pirma plaukite rankas vos šiltu vandeniu.

– Plovimui rinkitės aliejinius prausiklius.

– Rankoms šluostyti naudokite minkštus natūralaus pluošto rankšluosčius.

– Į lauką eikite tik su pirštinėmis.

– Venkite bereikalingo kontakto su buitine chemija, dėvėkite gumines pirštines, pageidautina be latekso.

– Nuolatos drėkinkite rankas emolientu (pvz.: Dexyane Med, Eucerin Aquaphor, SVR Topialyse, La Roche Posay Cicaplast, Avene Cicalfate), mažiausiai 4-5 kartus dienoje, taip pat papildomai po kiekvieno prausimo.

– Nakčiai susitepę plaštakas kremu, galite mūvėti pirštines (Tubifast), kurios padės sulaikyti drėgmę.

– Darykite „sumuštinio“ principo tepimą vakarais, tai yra:  pirma tepkite drėkinantį emolientą, o ant viršaus po keleto minučių sluoksniuokite sunkų okliuzyvinį emolientą (pvz.: Epaderm, Linola F, Eucerin Aquaphor).

Straipsnį parengė Akvilė Vilkytė, gydytoja savanorė

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai