Namų vaistinėlė – ką būtina turėti pirmosios pagalbos rinkinyje?

namų vaistinėle

Nors visi sakome, kad svarbiausias dalykas gyvenime yra sveikata, kartais mūsų veiksmai prieštarauja žodžiams. Pasirodo, dažna šeima savo namuose neturi pirmosios pagalbos vaistinėlės arba joje trūksta esminių priemonių. Kaip sukomplektuoti tinkamą namų vaistinėlę?  

Kiekvienos šeimos namų vaistinėlė kitokia

Nutikus nelaimei svarbu reaguoti greitai ir žinoti, kokie vaistai gali padėti konkrečiu atveju. Dažnai šeimos vaistinėlėje vien binto, pleistro ar vaistų nuo skausmo nepakanka. Reikia atsižvelgti į kiekvieno šeimos nario ligos istoriją, jiems būdingus negalavimus ir įpročius. Galbūt kažkas šeimoje turi itin jautrų skrandį, todėl būtina po ranka turėti virškinimą gerinančių vaistų, o gal yra alergiškų narių, kuriems reikalingas inhaliatorius ar kiti specialūs preparatai.

Pasidarykite sąrašą

Jei norite susikomplektuoti tinkamą šeimos vaistinėlę, priemones pirkite iš anksto susidarę sąrašą. Jį galite sudaryti konsultuojantis su šeimos gydytoju ar vaistininku, kuris atsižvelgs į šeimos narių sveikatos būklę. Vaistinėlėje būtina turėti vaistų nuo karščiavimo, slogos, galvos ir gerklės skausmų, virškinamojo trakto sutrikimų. Taip pat reikėtų nepamiršti vaistų nuo apsinuodijimų ir nudegimų, priemonių, skirtų žaizdoms dezinfekuoti ir gydyti. Į šeimos vaistinėlės sudėtį taip pat įeina ir termometras, tvarsčiai, pleistrai, rekomenduojama turėti kraujospūdžio matavimo aparatą.

Būtini vaistai ir priemonės, kuriomis reikia pasirūpinti:

 • Gerinantys virškinimą
 • Nuo apsinuodijimo
 • Skausmą malšinantys
 • Mažinantys temperatūrą
 • Nuo viduriavimo
 • Nuo staigios alerginės reakcijos
 • Nuo nudegimų
 • Žaizdoms dezinfekuoti
 • Gerklės skausmui malšinti
 • Nuo slogos
 • Tvarsčiai
 • Pleistrai
 • Vata
 • Elastinis tvarstis
 • Medicininis bintas
 • Termometras
 • Pincetas
 • Žirklės
 • Dezinfekcinis skystis

Nepamirškite ir keliaujant

Automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlės keliaujant dažnai gali neužtekti, todėl svarbu ją papildyti kitomis būtinomis priemonėmis. Jei šeimoje yra alergiškų ar lėtinėmis ligomis sergančių žmonių, pasiimkite jiems reikalingų vaistų. Keliaujant į gamtą taip pat su savimi turėkite pincetą ar erkių traukiklį, vaistų nuo nudegimų, daugkartinio naudojimo šaldančių maišelių, kurie gali padėti perkaitus saulėje arba patyrus patempimą, sumušimą. Išvykstant ilgesniam laikui, su savimi rekomenduojama pasiimti visą šeimos vaistinėlę.

Būtina priežiūra

Turėkite omenyje, kad kartą susipirkti vaistus pagal sąrašą nepakanka. Šeimos vaistinėlę būtina nuolat peržiūrėti: papildyti pasibaigusius vaistus, atsikratyti nebegaliojančių ir užtikrinti, kad visos priemonės yra laikomos saugiai, pagal reikalavimus.

Šeimos vaistinėlės lentelę parengė: MEDo savanorė, vaikų chirurgė Rūta Mačiulytė
SIMPTOMAI VAISTAI KOMENTARAI
Karščiavimui (kai ≥38,50C) Paracetamolis (iki 4-6 k/p)* Ibuprofenas (iki 3 k/p)* Turėti termometrą. (Jei labai blogai jaučiamasi, vaistų galima gerti ir esant kiek žemesnei temperatūrai).
Dygstantiems dantims Pvz. dantenų gelis, ibuprofenas Kai kurie geliai daugiau tinka esant žaizdelėms burnoje.
Nuo vidurių pūtimo Simetikonas + vengti žarnyne rūgstančių produktų (obuolių, kiaušinių, kopūstų, ankštinių daržovių, pieno, varškės produktų…)
Nuo viduriavimo Diosmektitas, loperamidas (Vaikams geriau „Enterol“ nei „Smecta“)
Nuo vidurių užkietėjimo Bisakodilis, sorbitolis, laktuliozė, senos preparatai, makrogolis, ricinos aliejus Vaistų pavidalai: mikroklizmutės arba geriamieji vaistai; + probiotikai (1-2 k/d kelias sav.) – sutrikusiai žarnyno veiklai atstatyti
Nuo pilvo skausmo Drotaverinas (iki 3 k/p), paracetamolis, ibuprofenas Spazminiams, apatinės dalies pilvo skausmams. Rečiau, bet tinkami: diklofenakas, deksketoprofenas, naproksenas…
Nuo pilvo skausmo Omeprazolis, pantoprazolis, Mg+Al hidroksidų, Ca+Mg karbonatų preparatai… Turint skrandžio problemų (lėtinių gastritų, refliukso paūmėjimų ir pnš.) labai svarbus maisto racionas (negalima kepto, greito maisto, gazuotų gėrimų, citrusinių vaisių, kavos, medaus, mėtų…)!
Nuo galvos, dantų, sąnarių, mėnesinių ir kt. skausmo, susižeidus, esant uždegimo požymiams Ibuprofenas, paracetamolis, aspirinas, diklofenakas, ketorolakas, analginas, nimesulidas… Analgino vengti vaikams, diklofenako – turintiems inkstų ligų; vartoti pasitarus su gydytoju.
Gerklei Įv. pastilės, čiulpynės, purškikliai, švelniai šiltos arbatos… Pvz. esant tonzilių padidėjimui, paraudimui, galima pradėti Compositum lašus, tačiau jei yra pūlinga angina**, reikės ir antibiotikų.
Nuo slogos (negydoma praeina per savaitę, o gydoma – per 7 dienas!) Jūros vanduo, sutraukiantieji lašai, purškikliai… Jūros vanduo palengvina nosies tualetą; lašų ir purškiklių neperdozuoti (dažniausiai iki 3-4 k/p); esant pūlingam uždegimui**, reikės ir antibiotikų.
Ausims Fenazonas Esant pūlingam uždegimui**, reikės ir antibiotikų.
Akims Tobramicinas, dirbtinės ašarėlės, dexpantenolio gelis… Tobramicino lašai tik įtariant bakterinę junginės infekciją, paprastam paraudimui kartais užtenka ir geriamų antialerginių vaistų arba dirbtinių ašarėlių akies praplovimui.
Nuo kosulio Sausam kosuliui – slopinantys kosulį vaistai (2-3 d. iki 5-7 d.) Šiltos arbatos, garų kvėpuojamosios vonelės, vaistažolių antpilai/skalavimai, oxeladinas (nesukelia mieguistumo); dažnai kosima tik dėl to, jog nosiarykle teka sekretas.
Nuo kosulio Drėgnam kosuliui – tik atkosėjimą lengvinantys vaistai Ambroxolis, bromheksinas, butamiratas, karbocisteinas, pertusinas.
Ūmioms alergijoms Klemastinas (gali sukelti mieguistumą), cetirizinas, rupafinas, difenhidramino tepalas.Pirmiausia nepamiršti repelentų ir kt. apsaugos priemonių nuo vabzdžių, vengti kontakto su nustatytais kenksmingais alergenais! Pajautus dusulį, sunkumą krūtinėje/gerklėje, nedelsiant kreiptis į gydytojus!
Pykinimui, vėmimui, jūros ligai Ondansetronas, metoklopramidas, cerukalis Pvz. pykinant skrydžio metu/plaukiant dažnai padeda tiesiog rūgštūs ledinukai ar pnš.
Įtariant bakterinės kilmės ligą Antibiotikai Kreiptis į gydytoją (virusinės kilmės ligos antibiotikais negydomos!)
Skysčiams palaikyti Geriamieji rehidraciniai tirpalai Cukraus/druskos tirpalai, mineralinis vanduo
Nusideginus Didelio ploto (> nei delno dydžio ploto), gilesnių audinių nudegimams*** Skubiai vykti į ligoninę: neplėšti drabužių nuo kūno, nepilti aliejaus, druskos ar kt.! Leistina tik nestipri, švelniai vėsaus vandens srovė + analgetikai.
Nusideginus Dekspantenolio, cinko tepalai, spec. purškiamieji geliai/putos Nedidelio ploto, paviršiniams nudegimams (nepamiršti analgetikų).
Žaizdoms Dezinfektantai, vandenilio peroksidas, kalio permanganatas, Betadino tirpalas, neomicinas ir bacitracinas, cinko tepalas. Pleistrai, bintai, žirklės. Dezinfektantų nepurkšti ant gilesnių žaizdų. Pvz. cinko tepalas dažnai tinka tarpvietės iššutimams ir bėrimams; vandenilio peroksidas – praplauti užterštas žaizdas, kalio permanganato vonelės – esant varputės uždegimui…****
Nuo saulės SPF kremai, vazelinai lūpoms, galvos apdangalai SPF ≥ 50 privalomai vaikams, nepamiršti gerti daug vandens!
Erkei Pincetas (net ir nepavykus ištraukti, galvutė iškris pati). Padezinfekuoti, nieko nereikia klijuoti ant odos, stebėti save.
Traumoms***** Šaltis po 10-20 min. kas 4-5 val. 2 paras po traumos, po to – tepalai, riboti fizinį krūvį Šaltis mažina skausmą, tinimą, bet gali prireikti ir analgetikų papildomai; nepamiršti barjero (pvz. šaldyti per rankšluostį).
Traumoms***** Patyrus galvos traumą ir esant vėmimui ≥1-2 kartus, kreitis į gydytojus Jei nevemia, jaučiasi gerai, elgiasi įprastai – stebėti, pirmą parą vengti TV/mobiliųjų telefonų/planšečių, staigių judesių.

*Svarbu atkreipti dėmesį į reikiamą vaisto dozę (mg/kg) ir naudojimo būdą (geriamieji ar per rectum)!

**Jei pūlingą uždegimą sukėlė bakterinė infekcija.
***Sulfadiazinum argentum tepalą paskirs gydymo įstaigoje.
****Visada tiksliau pasikonsultuokite su gydytoju.

*****Įvertinti traumos sunkumo laipsnį: įtariant lūžį ar kt., kreiptis į gydytojus nedelsiant.

Nepavyko susisiekti su savo gydytoju? Visi norintys gauti tiesioginį gydytojo patarimą rūpimais sveikatos klausimais gali kreiptis į www.medo.lt jau šiandien! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai