TYMAI. Ką turime žinoti?

Tymai

Tymai – tai itin lengvai užkrečiama virusinė liga, kurios patikimiausia profilaktikos priemonė yra skiepai. Tymų vakcina išrasta 1963 m. Lietuvoje vaikai nuo tymų pradėti skiepyti 1964 m. viena vakcinos doze, 1988 m. pridėta antroji vakcinos dozė. Iki vakcinos atsiradimo tymų infekcijos protrūkiai pasaulyje kartojosi maždaug kas 2–3 m. ir kasmet nuo šios ligos mirdavo apie 2,6 mln. žmonių. PSO duomenimis, tymai ir šiandien išlieka daugiausiai mirčių sukelianti skiepais valdoma infekcija. Pastaraisiais metais pasaulyje yra stebimas tymų vakcinacijos apimčių mažėjimas, todėl kyla didelė grėsmė susirgti ne tik neskiepytiems vaikams, bet ir suaugusiems asmenims.  PSO duomenimis, 2018 m. nuo tymų mirė daugiau nei 140 tūkst. žmonių, daugiausiai vaikai iki 5 m. amžiaus. 2018 m. Lietuvoje iš viso užregistruota 30 tymų atvejų, 2019 m. – 834 tymų atvejai.

Kas turi didžiausią riziką susirgti tymais?

Didžiausia rizika susirgti tymais turi asmenys nesirgę šia liga, neskiepyti tymų vakcina ir skiepyti tik viena vakcinos doze.

Kas sukelia ir kaip užsikrečiama tymais?

Tymus sukelia virusas, priklausantis Paramyxoviridae šeimai. Virusas plinta oro lašeliniu būdu, taip pat per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Virusas jautrus karščiui, dezinfekcijos priemonėms, ypač ultravioletiniams spinduliams, todėl užsikrėsti lauke tikimybė labai maža. Virusas ore ir ant infekuotų paviršių išlieka aktyvus iki 2 val. Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Sergantis asmuo gali užkrėsti kitus 4 dienas iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienas po bėrimo. Ilgesnis nei 15 min. kontaktas tarp žmonių yra pakankamas užsikrėsti.

Kokie yra tymų simptomai?

Tymų inkubacinis periodas trunka apie 10 dienų (7-18-21d.). Pirmiausiai pasireiškia karščiavimas, vėliau – konjunktyvitas, sloga, kosulys, gerklės skausmas, Kopliko dėmės (baltos dėmės burnos gleivinėje). 3–7 ligos dieną odoje atsiranda makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Pirmieji bėrimo elementai lokalizuojasi ausų, veido, kaklo srityje, vėliau išberia liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas, pėdas. Buvusio bėrimo vietoje būdinga rusva odos pigmentacija, kuri po savaitės išnyksta.

Tymai. Simptomai

Kokios yra tymų komplikacijos?

Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas (smegenų uždegimas). Taip pat tymai sukelia komplikacijas nėštumo metu (priešlaikinis gimdymas, persileidimas, mažas gimimo svoris ir kt.). Sunkios komplikacijos dažniau pasireiškia jaunesniems nei 5 m. vaikams ir suaugusiems >30 m. amžiaus.

Koks yra tymų gydymas?

Specifinio gydymo nėra, taikomas simptominis gydymas.

Kokios galimos tymų prevencinės priemonės?

Patikimiausia profilaktikos priemonė  nuo tymų –  skiepai. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, reikalingos bent 2 vakcinos dozės. Lietuvoje vaikai pagal profilaktinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina.

Ką daryti jei turėjau kontaktą su asmeniu, sergančiu tymais?

Po sąlyčio su sergančiu tymais rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir per 72 val. po kontakto pasiskiepyti. Nespėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Kaip sužinoti ar turiu pakankamą imunitetą prieš tymus?

Esant neaiškiai skiepijimo ar ligos anamnezei, taip pat planuojant nėštumą, galima atlikus kraujo tyrimą ištirti ar yra pakankamas kiekis IgG antikūnų prieš tymus. Jei antikūnų nepakanka, rekomenduojama pasiskiepyti.  Būkime sveiki, saugokime save ir aplinkinius!

MEDo savanorė – Šeimos gydytoja Kristina Samoškienė

Nepavyko susisiekti su savo gydytoju? Visi norintys gauti tiesioginį gydytojo patarimą rūpimais sveikatos klausimais gali kreiptis į www.medo.lt jau šiandien!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai