Knygos vaikams: kaip pasirinkti?

knygos-vaikams-kaip-pasirinkti-tamolt-pigu

Nieko nenustebinsime pasakydami, kad knygos vaikams jų ugdymo procese yra ypatingai svarbios. Taip atžalos geriau susipažįsta su jas supančia aplinka, lavina fantaziją ir žinoma – gerina skaitymo įgūdžius. Visgi, labai svarbu parinkti jiems tinkamą literatūrą, kuri turėtų būti ir įdomi, ir naudinga. Išskyrėme pagrindines vaikų amžiaus grupes ir pateikėme esmines rekomendacijas ieškant geriausių knygų.

Vaikai iki 4 metų

Tokio amžiaus atžalos pačios skaityti dar nemoka, tačiau jos mielai klausosi ir žiūri, ką joms skaitote Jūs. Supažindinkite juos su garsais, pagrindiniais jausmais, gyvūnais, skaičiais, raidėmis ir kitais elementariais dalykais – tokios temos šiame amžiuje bus tinkamiausios. Geriausia rinktis kuo paprastesnes istorijas – jei jos bus eiliuotos ir lengvai nuspėjamos, mažyliai jausis taip, tarsi jas skaitytų kartu su Jumis. Patys leidiniai turėtų būti didesni, lengvai vartomi, papuošti ryškiaspalviais, savo istorijas ir interpretacijas kurti leidžiančiais piešinukais. 

Darželinukai ir priešmokyklinės klasės moksleiviai

Šiuo laikotarpiu vaikai tampa ypatingai smalsūs ir žingeidūs, o kadangi daugelis iš jų pradeda jungti ir pirmąsias raides, jiems galima parinkti kiek sudėtingesnius kūrinius. Tiesa, juose vis vien turėtų netrūkti žavių paveikslėlių, žodžių pasikartojimo ir ritmo. Ypač pravartu rinktis eilėraščių knygutes: vaikai tuomet per vakarą galės perskaityti ne vieną kūrinį, o galbūt labiausiai patikusius netgi išmoks mintinai. Turėkite omenyje, kad šio amžiaus vaikus domina jų kasdienybę atkartojantys ar naujų dalykų sužinoti leidžiantys kūriniai.

Pradinukai

Knygos vaikams, pradėjusiems eiti į pradinę mokyklą, turėtų būti parenkamos pagal tai, ar atžalos jau įgudo skaityti savarankiškai. Jei Jūsų pagalba dar reikalinga, neatsisakykite daugiau paveikslėlių turinčių leidinių, tačiau paieškokite labiau įtraukiančio, pamokančio siužeto. Tuo tarpu jau skaitantiems vaikams parinkite knygas, kuriose būtų dažniausiai kasdienybėje naudojami žodžiai. Jei vaikui trūksta iššūkių, laikui bėgant bus galima pereiti prie sudėtingesnio žodyno. Šio amžiaus atžaloms yra išleista daugybė lavinamųjų knygų, kurios apie sudėtingus reiškinius paaiškina jiems suprantama kalba – nesuklysite, jei išbandysite tokią literatūrą.

9 metų ir vyresni vaikai

Vis labiau artėjate prie to amžiaus, kai renkantis kūrinius, Jūsų nuomonė nebebus tokia svarbi. Tuomet daugiau dėmesio reikėtų skirti atžalų pomėgiams ir asmenybei – nors norėtųsi, kad visi vaikai noriai vartytų enciklopedijas, daug naudingų dalykų jie gali sužinoti ir iš grožinės literatūros. Geriausia, jei atsiklausite atžalų nuomonės ir drauge ieškosite įkvepiančių, pamokančių ir būtent joms įdomių istorijų – jų pasirinkimu nei vienai pusei neteks nusivilti.

Atsižvelgę į šiuos patarimus, lengvai nuspręsite, kuriuos kūrinius Jūsų atžaloms reikėtų paskaityti pirmiausiai. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kaip vystosi Jūsų vaikas ir kokie yra jo skaitymo įgūdžiai – galbūt prie sudėtingesnių kūrinių nuspręsite pereiti kur kas greičiau. Įvairių žanrų ir tipų knygos Jūsų laukia Pigu.lt el. parduotuvėje. 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai