10 žinučių, kurias būtina perduoti vaikui apie „gyvenimą“ internete

10 žinučių

Sutikite, su vaikais ir jaunimu skaitmeninėje erdvėje suspėti sunku. Tačiau tik mes, suaugusieji, galime padėti vaikui išmokti esmines taisykles puikiai jaustis skaitmeninėje erdvėje. Geriausias būdas tai padaryti – atviras pokalbis. 

Ar kalbėsitės pirmąsyk, ar esate kalbėję jau ne kartą, šie patarimai gali būti naudingi skatinant vaiką saugiai ir atsakingai elgtis internete.

 1. Prireikus, visuomet tau padėsiu. Tai svarbiausias dalykas, kurį vaikas turi žinoti, be to, tai sustiprina tikėjimą, kad prireikus pagalbos, galima kreiptis į jus.
 2. Ką darytum, jei tai (…) nutiktų internete? Pasiūlykite vaikui strategijas, kurių galima imtis susidūrus su nemaloniomis situacijomis internete, aptarkite jas.
 3. Prisimink, kad ne kiekvienas internete yra tas, kuo dedasi. Priminkite vaikui visuomet pasisakyti suaugusiajam, jei kas nors internete kvietė susitikti, dalintis asmenine informacija ar nuotraukomis, prašė filmuotis ar kitaip privertė jį nepatogiai jaustis.
 4. Su savo ir su kitų žmonių asmenine informacija elkis saugiai. Vardas ir pavardė, kontaktinė informacija, buvimo vieta realiuoju laiku – tai visada turi būti saugoma.
 5. Būk pagarbus visiems internete. Pateikite pavyzdį, kurį lengva prisiminti ir vadovautis: tai, kas netinka ir nepriimtina realiame pasaulyje, tai netinkama ir internete.
 6. Gerai pagalvok, prieš bet ką įkeldamas ar parašydamas internete. Padėkite vaikui suprasti, kokie veiksmai internete gali turėti pasekmių ir jam pačiam, ir kitiems.
 7. Paprašyk leidimo. Svarbu prašyti ir gauti kitų žmonių leidimą prieš dalinantis nuotraukomis, įtraukiant žmones į grupes ir t. t.
 8. Prisimink, kad ne viskas internete yra tiesa. Padėkite savo vaikui kritiškai vertinti tai, su kuo susiduria internete ir paaiškinkite, kaip ieškoti patikimos informacijos.
 9. Tai, kuo žmonės dalinasi internete, nebūtinai atspindi tikrąjį jų gyvenimą. Patikinkite vaiką, kad niekieno gyvenimas nėra toks tobulas, koks gali atrodyti internete. Todėl vertinti savo gyvenimą lyginant su kažkieno gyvenimu internete – nėra geras sprendimas.
 10. Atpažink jausmus, kurie gali kilti naršant internete ir išmok sustoti, padaryti pertrauką. Kartais pauzė ir kuriam laikui į šalį padėtas įreninys – gali būti geriausias sprendimas. Paraginkite vaiką tuo naudotis. Gali būti ir taip, kad vaikui prireiks pagalbos sustoti, pvz., „taimerio“ ar priminimų.

Jei vaikas nelinkęs kalbėtis…

Pradėkite nuo pozityvių ir neutralių su internetu susijusių dalykų – kas vaikui patinka naudojantis technologijomis, kaip jis suranda sau rūpimą informaciją, kuo jam patinka viena ar kita programėlė.

Pamažu domėkitės, ką vaikas žino ir ką mano apie saugų elgesį internete, pvz., dalijimąsi nuotraukomis, elektronines patyčias ir kokie dalykai, susiję su skaitmenine erdve, jį neramina ar gąsdina.

Svarbiausia, išlaikykite platų požiūrį ir įsiklausykite  į vaiko nuomonę, taip geriausiai parodysite, kad jums iš tiesų rūpi visi su vaiko gyvenimu skaitmeninėje erdvėje (ir ne tik) susiję aspektai. 

Idėjos sunkių pokalbių pradžiai:

 • Matau, kad tau dėl kažko neramu, gal galiu padėti?
 • Ar gali papasakoti, kaip viskas nutiko, kad drauge išspręstume problemą?
 • Norėčiau su tavimi pasikalbėti apie …, bet pradžioje norėčiau išgirsti tavo mintis apie tai.
 • Kaip manai, ką tavo amžiaus jaunuoliai galvoja apie …?
 • Gal norėtum manęs kažko paklausti apie …?

Svarbu, kad vaikas visada jaustų jūsų esminę nuostatą: visuomet esu šalia, pasirengęs padėti, nepriklausomai nuo to, kokia didelė gali atrodyti problema.

Straipsnis parengtas pagal Skaitmeninės etikos centro informaciją. Daugiau žinių bei problemos sprendimo būdų rasite čia: www.e-etika.lt/

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai