Kaip įveikti programavimo baimę?

programavimo

Sunkiai sekasi mokytis programuoti? Štai keletas galimų priežasčių.

Nepaisant visa amžinybę pražiūrėtų pamokų „Youtube”, dalyvavimo mokamuose kursuose ir begalės perskaitytų straipsnių apie programavimą pradedantiesiems, vis aplanko jausmas, kad ši tema – tamsus miškas. Yra rašančių jums neįkandamus sudėtingiausius kodus ir sprendžiančių komplikuotus programavimo uždavinius, o jums su giliu atodūsiu kyla mintis: „Aš niekada netapsiu toks. Kaip jiems pavyko to išmokti?”.

Ir štai ką jums atsakysiu – jie, be abejo, negimė mokėdami programuoti ir jokiais būdais nėra protingesni už jus.

Šiame straipsnyje pažingsniui išdėstysiu, kaip įveikti programavimo baimę. Jei svajojate imtis veiklos, kurioje reikalingos programavimo žinios (pvz., informacijos analizė ar programų kūrimas), labai svarbu šios baimės atsikratyti. Neįveiktas stresas neleis judėti pirmyn metų metus, o garsiai kalbėti apie jį ryžtasi vienetai.

Mano istorija ir patirtis

Mokykloje buvau visiška pirmūnė. Itin didžiavausi savo gebėjimais spręsti uždavinius, labai mėgau matematiką ir kitus tiksliuosius mokslus. Mokytis sekėsi greitai, klaidų darydavau itin retai. Bet palikus mokyklos suolą viskas pasikeitė. Programavimas skiriasi nuo mokykloje dėstomų dalykų. Vienintelis būdas išmokti – iš savo klaidų, o aš jų daryti buvau visai nepratusi.

Tad pačią labai nustebino, kaip ilgai užtrukau mokydamasi programuoti. Vis kildavo mintis: „Aš pernelyg dažnai klystu“. Kažkuriuo momentu susizgribau, kad atsirado besimokančių geriau už mane, o man sunkiai sekėsi net iš pažiūros lengvos užduotys, tarkim, sukonfigūruoti programavimo aplinką. Tuomet įtikėjau, kad ši sritis ne man. Man atrodė, kad iš visų bendramokslių man sekėsi prasčiausiai. Net nesugebėdavau nusirašyti programos iš interneto be klaidų, ką jau kalbėti apie jos supratimą ar savo programos parašymą.

Apimta visiškos nevilties mečiau mokslus. Ir ne kartą. Kiek pamenu, mėginau mokytis programavimo ir dalyvavau skirtinguose nuotoliniuose kursuose daugiau nei 10 kartų. Ir kaskart apėmus menkavertiškumo jausmui mesdavau. Pasitikėjimo savimi man netrūko, tikriausiai priešingai – aš pernelyg pasitikėjau savimi, o kai realybė prasilenkdavo su mano įsivaizdavimu, kilęs stresas priversdavo pasiduoti.

Kokia didžiausia mano klaida? Įsivaizdavimas, kad programuoti galima išmokti greitai, ir nesuvokimas, kad mokymasis pradžioje sunkiausias. Jei bučiau supratusi ir pripažinusi sau, kad išmokti programuoti nuo nulio yra velniškai sunku ir reikalauja daug pastangų bei kantrybės, būčiau sutaupiusi daug nervų ir laiko.

Taigi, koks požiūris padės pasiekti aukštumų šioje sferoje?

Kaskart prieš metant programavimo mokslus toptelėdavo mintis, kad pasaulyje egzistuoja dviejų tipų žmonės – sutverti programavimui ir kitiems dalykams. Pasirodo, aš buvau teisi.  Tačiau sutvertieji programavimui dažnai nėra protingesni už kitus. Jie tiesiog kitaip mato pasaulį ir laikosi požiūrio, padedančio jiems pranokti kitus darbe. Parėmę šį požiūrį sėkmės sulauksite ir jūs.

Kaip tapti geru programuotoju?

Pirmiausia reikia pripažinti, kad kol kas jūs esate visai prastas programuotojas. Juk viso labo sudalyvavote vienuose ir kelete nuotolinių kursų ir peržiūrėjote kelis mokomuosius klipus, tad nėra jokio pagrindo manyti priešingai. Žmonės ir visą gyvenimą triūsia programuodami, o jūs tik žengiame pirmuosius žingsnius. Prisiminkite tai, kai kitą kart spoksosite į sudėtingą kodą, kurio visai nesuprantate. Bus daug naudingiau, jei tokiais atvejais ne menkinsite save įsivaizduodami uždavinį išsprendusio programuotojo intelekto begalybę, o mintyse susumuosite tokiam lygmeniui pasiekti paaukotą laiką ir pastangas. Jei norite išmanyti bent pusę tiek, teks imtis darbo. Ir nepulkite lygintis, juk vien todėl, kad jiems pavyko išspręsti sudėtingą uždavinį, kurio jūs neįveikėte, automatiškai nereiškia, kad jie protingesni. Jie tiesiog tam skyrė daugiau laiko ir pastangų. Jei norite išmanyti tą patį, teks leistis tuo pačiu keliu.

Ugdykite savo kantrybę

Drįstu teigti, kad kantrybė – viena svarbiausių programuotojo savybių. Juk šiame darbe dažnai tenka būti įsistebeilijus į kompiuterio ekraną valandų valandas, o iš pažiūros lengvos užduotėlės sprendimas gali pareikalauti keleto valandų ar net dienų darbo. Išmokti galima tik skyrus reikiamą kiekį valandų kodo nagrinėjimui.  Išsiugdyti šią savybę man buvo itin sunku. Ir jei jums taip pat greit viskas pabosta ir dėmesys vis krypsta kitur, reikės ilgai mokytis kantrybės. Bet po truputį pratindamiesi spoksoti į kompiuterio ekraną ir skirti daug laiko užduočių sprendimui, pradėsite vis greičiau artėti savo svajonės tapti geru programuotoju link.

Užsispyrimas

Užsispyrimas: ilgalaikis ryžtas nekeisti asmeninio požiūrio ar nuostatos.

Tikriausiai visi atsimenate, kaip vaikystėje tėvai nusprendė nepirkti jūsų užsigeisto žaislo. Jūs ilgiausiai kaulijote, paskui verkėte ir zyzėte, nėjote iš parduotuvės, o pabaigai dar iškėlėte garsią isteriją. Ir galiausiai tėvai nusileido. Jie pasidavė ir nupirko jums žaislą. Štai tokio užsispyrimo reikia mokantis programuoti.

Nepasiduokite išgirdę neigiamą atsakymą.

Nepasiduokite vos tik susinervinę, kad nesuprantate, kaip judėti į priekį, ar supratę, kad jau suprogramuota didelė dalis neveikia. Tokioje situacijoje užsispirkite, kaip vaikystėje. Jei norite išsikapstyti bent per pusę tiek, kiek norėjosi to žaislo, kai buvote vaikas, likite vietoje ir baikite, ką pradėję. Atminkite: jei kažko labai norite, visai nesvarbu, kiek nervų tai gali kainuoti, nesitraukite neįveikę sunkiausio momento.

Pasitikėkite savimi, bet ne per daug

Savo jėgų pervertinimas nepadeda. Pernelyg pasitikėdami savimi progreso nepasieksite, nes kelsite sau nemotyvuotus lūkesčius. Rinkoje gausu už jus geresnių programuotojų ir savaime suprantamas nusivylimas savo gebėjimais žvelgiant į šiuos žmones ir jų sukurtas programas. Ir į priekį įmanoma pajudėti tik pripažinus, kad esate prastesnis už juos. Ir nieko čia keisto – juk jie amato mokėsi daug ilgiau nei jūs, tikriausiai tam skyrė metų metus. Ir jei norite tobulėti, reikės ilgai stengtis.

Atvirumo akimirką net labiausiai patyrę programuotojai pripažintų, kad norėtų mokėti geriau. Šiame darbe itin svarbu suvokti, kad mokymuisi nėra galo. Neįmanoma žinoti visko, ką apima šis mokslas. Technologijų pramonė skuodžia pirmyn be atokvėpio, tik spėk sekti naujienas. Supraskite, kad išmokti visko neįmanoma, bet tuo pačiu reikia stengtis gauti kuo daugiau žinių, kad neatsiliktumėte taip sparčiai besivystančioje srityje.

Norėdami išmokti programuoti turėsite smarkiai pasistengti

Tam reikės išsiugdyti atitinkamą požiūrį ir palankius įpročius. Ir būtent tai pastūmės jus profesinės sėkmės link daug labiau nei jūsų intelektas, gabumai ar atminties galimybės. Kad įveiktumėte programavimo baimę pirmiausia turite suprasti, kad iš pradžių mokymosi procesas būna sunkiausias, o vėliau einasi vis lengviau. Pripažinkite sau, kad kol kas nesate asas, ir nepriekaištaukite sau už tai. Juk net dviratį vairuoti išmokote daugybę kartų krisdami ir vėl ant jo lipdami, tad pažvelkite į mokymasi programuoti kaip į važiavimą dviračiu. Krisite ne kartą, bet tik taip galima išmokti. Laikui bėgant suvoksite, kaip vyksta programavimas, ir jums ims sektis vis geriau ir geriau. Tereikia kantrybės ir užsispyrimo atsikelti ir nenuleisti rankų kaskart nukritus.

Tiek šiam kartui, tikiuosi, radote padrąsinančių žodžių, padėsiančių sėkmingai įkopti į programavimo Olimpą, ir įveikti stresą, apimantį mokantis šio amato subtilybių.

Ačiū, kad skaitėte!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai