Knygų skaitymo nauda

vaikai skaito

Knygos yra vartai į stebuklų, paslapčių, mistikos, įdomybių pasaulį. Skaitymo džiaugsmą atradęs vaikas turi galimybes akimirksniu persikelti į žaismingą pasakų, nerealių istorijų pasaulį, aplankyti įvairias šalis ir miestus, susipažinti su kitų tautų gyvenimo būdu ir t.t. Galėtume vardyti ir vardyti, ką atranda ir kokią naudą gauna skaitantys vaikai.

Žodynas

Įgudę mokytojai nesunkiai atskiria daug skaitantį vaiką nuo to, kuris knygų vengia. Skaitymas labai ženkliai prisideda prie vaiko žodyno turtinimo. Skaitydamas įvairią literatūrą vaikas susiduria su nemažai jam nežinomų žodžių. Jei yra smalsus, klausia tėvų, senelių, mokytojų, ką tie žodžiai reiškia, vyresnis – ieško jų reikšmės įprastuose ar elektroniniuose žodynuose. Daugelio tokių žodžių prasmę galima suvokti ir iš konteksto. Bet kiekvienas knygoje sutiktas žodis prisideda prie vaiko žinių, žodyno bagažo.

Mąstymas

Knygų skaitymas skatiną mąstymą, vadinasi, tai puiki mankšta smegenims. Knygose yra galybė minčių, įvykių, dialogų, monologų, problemų bei jų sprendimų ir t.t. Kiekvienas jų skatina mąstyti, įsivaizduoti, galvoti, priimti ir savaip apdoroti tą informaciją, tad skaitant smegenys nuolat dirba.

Žinios

Priklausomai nuo to, kokio žanro ir kokio siužeto knygą vaikas skaito, jis gauna šį tą naujo, o neretai net labai daug. Skaitant knygas galima susipažinti su svečiomis šalimis, prisiliesti prie kitų kultūrų, tradicijų, aplankyti įvairias vietoves, keliauti po pasaulį, sužinoti, kaip atsirado vienas ar kitas gamtos stebuklas, ir t.t. Kiekviena knyga įdeda savo indėlį į vaiko žinių kraitelę.

Teigiamai veikia miegą

Jei skaitysite prieš miegą, užmigsite kur kas geriau, o miegosite kokybiškiau. Kodėl taip yra? Nes skaitymas ne tik įdarbina smegenis, bet ir drauge jas atpalaiduoja. Tad ir miegas bus ramesnis, gilus, ir sapnai aplankys geresni (žinoma, jei neskaitysite siaubo istorijų). Tai tobula alternatyva išmaniesiems įrenginiams, kuriais naudotis prieš miegą nepatariama.

Įtaka rašymo įgūdžiams

Skaitymo nauda pastebima ir vaiko rašymo įgūdžiams – daug skaitantys vaikai daro kur kas mažiau klaidų rašydami.

Emocijos

Knygos lavina vaiko kūrybiškumą ir sukelia daug emocijų, kurios perimamos iš knygos herojų, siužeto. Skaitydami vaikai mokosi suprasti ir užjausti, jie įsijaučia į knygos herojų likimus ir ugdo empatijos jausmą, suvokia, kokia svarbi yra pagalba ir kaip reikšminga padėti bėdos ištiktiems, skaitydami vaikai mokosi nuoširdžiai džiaugtis, atjausti ir t.t.

Tai tik dalis to, ką vaikui duoda skaitymas. Linkime kiekvienam vaikui atrasti skaitymo džiaugsmą, o tėveliams nepamiršti, kad vaikai mokosi iš pavyzdžių.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai