Kodėl vaikams namuose reikalingos pareigos?

Vaiko pareigos namuose

Keičiasi laikai, skiriasi kartos, požiūriai, tačiau pagrindinis tėvų tikslas išlieka tas pats – užauginti atsakingas ir savarankiškam gyvenimui pasiruošusias asmenybes. Būdų tai padaryti esti įvairių, tačiau vienas geriausių ir veiksmingiausių – pareigų namuose priskyrimas.

Dažnai tėvai, neįpareigodami vaikų atlikti tam tikrų pareigų ar buities darbų, galvoja, jog taip vaikui sukurs laimingą, pilnavertę vaikystę. Toks noras lepinti, myluoti, apgaubti rūpestingumu savo atžalas, žinoma, yra natūralus, todėl vis atrodo, kad vaikas per mažas pats apsirengti, pasikloti lovą, susitvarkyti kambarį. Suaugusiųjų siekis viską padaryti už vaiką suprantamas, nes taip tiesiog greičiau, švariau ir paprasčiau. Tačiau ar tai naudinga pačiam vaikui? 

Kodėl pareigos vaikams reikalingos?

Skatina savarankiškumą ir atsakomybę.

Kuo daugiau pareigų vaikas įpratęs turėti namuose, tuo jam bus lengviau pradėti naują, savarankiškumo reikalaujantį, gyvenimo etapą už namų ribų. Pavyzdžiui, pradėjęs lankyti naują ugdymo įstaigą vaikas jau ir šiaip patiria stresą: jį supa nauja aplinka, žmonės, tvarka. Negana to, čia jis turės ir pirmą kartą savarankiškai užsitraukti užtrauktuką, apsiauti batus ar susiorientuoti, kuri pirštinė kuriai rankai dera. Jau anksčiau tai daręs namuose vaikas jausis kur kas stabiliau.  

Ugdo teigiamus įpročius.

Pavalgius nusinešti lėkštę, atsikėlus pasikloti lovą, pažaidus susitvarkyti žaislus – tai tik keletas pareigų, kurios ilgainiui taps naudingu įpročiu. Naudingu ir tais atvejais, kai jūsų vaikas vasaros stovykloje bus pripažintas tvaringiausiai mokančiu kloti lovą, ir tolimoje ateityje, pradėjus gyventi savarankiškai be tėvų.

Suartina šeimą.

Turėdamas savo ir matydamas kitų šeimos narių pareigas, vaikas jaučiasi neatsiejama to dalimi ir visą šeimą supranta kaip vienetą. Atlikęs užduotį, vaikas žino, jog tėvai gali pasitikėti juo, o jis – tėvais. Tai neabejotinai stiprina šeimos tarpusavio ryšį.

Mokosi padėti kitiems.

Tėvų džiaugsmas, kad vaikas imasi pagalbos buityje, padeda skatinti vaiko pasididžiavimą savimi. Tai ne tik ugdo teigiamus įgūdžius, bet ir empatiją aplinkiniams.

Mokosi priimti pagalbą.

Kuomet visus buities rūpesčius tėvai prisiima tik ant savo pečių, vaiko pasąmonėje užsifiksuoja žinutė, jog viską reikia daryti dėl kitų: pasirūpinti aplinkiniais, dėmesį skirti tik kitiems, negalvojant apie save. Nors tai gali atrodyti kaip puikus, altruistiškas pavyzdys, šiame kontekste išnyksta mintys apie tai, ko reikia man pačiam: „Ar aš esu pavargęs ir man reikia poilsio? Gal man reikia pagalbos?“ Todėl nevenkite vaikui pasakyti: „Man šiandien buvo sunki diena ir aš pavargau. Prašau šiandien man padėti.“ Tai skatins ne tik vaiko empatiją, bet ir bus puikus pavyzdys, jog reikia pagalvoti ir apie save, pasirūpinti savimi ir prireikus paprašyti aplinkinių pagalbos.

Kada pradėti?

Idealiausias laikas imtis veiksmų, kurie bus užuomazgos pareigoms namuose imtis, yra 2–3 vaiko gyvenimo metai, kuomet prasideda „Aš pats“ etapas. Namai vaikams tada dar – geriausia žaidimų erdvė, o buities darbai tampa smagiausiu užsiėmimu. Nebijokite mažiesiems skirti buities darbų. Trimetis gali bandyti šluoti grindis, valyti dulkes nuo kėdžių, įberti sauso maisto gyvūnui, sudėti nešvarius drabužius į skalbimo mašiną, rūšiuoti šviesius ir tamsius skalbinius, padengti stalą (nunešti mamos įduotus šaukštelius ar servetėles, padėti juos ant stalo).

Jei vaikai vyresni, o pareigų namuose jiems dar nepriskirta, nesisielokite, tačiau suskubkite – tokiu atveju  tinka posakis „geriau vėliau negu niekada“. Svarbiausia tinkamai sudėlioti pareigų sistemą, pristatyti ją vaikui ir pradėti.

Kaip ugdyti?

1. Visas pareigas užrašykite ant lapo.

Dvimetis gali atlikti nemažai buities darbų. Gal lova ir nebus paklota idealiai ar reikės priminti, kur padėti knygas, tačiau vaikas viską inicijuos ir darys PATS.

2. Pasidalinkite pareigomis.

Mažesnieji, kurie visą dieną praleidžia namuose, gali atlikti bent kelis darbus per dieną (pavyzdžiui, vieną iki pietų miego, kitą vakarop). Stenkitės buities darbus derinti tarpusavyje: „Aš surūšiuosiu skalbinius, o tu įdėsi į skalbimo mašiną.“

Vyresnieji vaikai dienos pareigas išsirenka patys. Į šį veiksmą įtraukite visus šeimos narius: galbūt tėtis mielai išneštų šiukšles, mama palaistytų gėles, o vaikas padengtų stalą.

3. Susitarkite laiką.

Pirmiausiai skirkite po vieną buities darbą, už kurį kiekvienas šeimos narys bus atsakingas visos savaitės metu (pavyzdžiui, po kiekvieno valgio sudėti nešvarius indus į indaplovę).

Po to vieną ar kelis darbus, kuriuos reikia atlikti iki savaitės pabaigos (pavyzdžiui, nuvalyti dulkes, palaistyti gėles, išsiurbti kilimą).

Kaip skatinti?

  1. Paverskite pareigų ugdymą smagiu žaidimu.
  2. Sukurkite sistemą ir jos laikykitės.
  3. Pasidžiaukite, pagirkite atlikus užduotį.

Vaiko įpročių ir pareigų ugdymo kortelės yra vienas iš būdų, kaip palengvinti pareigų namuose ugdymą. Tai kortelių žaidimas, kuriame pavaizduotos įvairiausios kasdienės užduotys / darbai, kuriuos vaikai turi / gali atlikti. Kortelės buities darbus paverčia smagiu žaidimu.

Vaiko įpročių ir pareigų ugdymo kortelės

Kodėl rekomenduojama naudoti paveikslėlius?

– Vaikui lengviau įsiminti vizualiai matomą, ne tik girdimą informaciją.

– Žinojimas, ko iš tavęs yra tikimasi, suteikia aiškumo, leidžia išvengti interpretacijų ar vaiko pasipriešinimo ir pykčio.

Vaiko įpročių ir pareigų ugdymo kortelės padės formuoti vaiko kasdienius įpročius pačiu smagiausiu būdu – žaidžiant.

Žaidime rasite:

  1. išsamų aprašymą, kaip pradėti ugdyti vaikų savarankiškumą, skirti pareigas ir kasdienius įpročius;
  2. pareigų korteles, skirtas vaiko dienos ar savaitės darbams: nuvalyti dulkes, išnešti šiukšles, patikrinti pašto dėžutę, padengti stalą, nusivalyti batus ir kt.);
  3. korteles, skirtas ryto ir vakaro eigai susidėlioti (išsivalyti dantis, nusiprausti, pasikloti lovą, pasiruošti drabužius rytojui, skaityti knygą, susidėti nešvarius drabužius į skalbinių krepšį ir pan.);
  4. meilės korteles, kad nepamirštume apsikabinti ar pakštelėti bučkį.
  5. tuščiąsias korteles, kurios leidžia žaidimą pritaikyti pagal individualius šeimos poreikius.

Daugiau informacijos apie šį žaidimą rasite puslapyje www.ytevai.lt.

Pabaigai. Labai svarbu prisiminti, kad kuo labiau vaikai padeda buityje, tuo daugiau laiko lieka bendram buvimui: stalo žaidimui, pasivažinėjimui dviračiu, kinui, deserto gamybai, pasivaikščiojimui, išvykai, slėpynėms, šokiams ir kitoms veikloms, kurios, įsitraukus tėvams, ir užtikrina tą pradžioje minėtą tikrą, pilnavertę, laimingą vaikystę.  

Y TĖVAI idėjos autorė Vaida Podelienė

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai