Rūkymo žala – 5 patarimai, kaip su vaiku kalbėti apie rūkymą

rūkymo žala

Statistika rodo, kad 80 % žmonių rūkyti pradeda dar iki 18 metų. Pats pavojingiausias laikas – paauglystė, kai vaikai nori mėgdžioti suaugusiuosius, lengvai pasiduoda kitų įtakai, yra linkę išbandyti įvairias svaiginimosi priemones. Tikėtis, kad į jūsų vaiko rankas niekada nepateks cigaretė, būtų naivu, tačiau užbėgti už akių rimtesnėms problemoms įmanoma. Dalinamės 5 patarimais, kaip su vaiku kalbėti apie rūkymą ir papasakoti kokia yra rūkymo žala mūsų organizmui ir sveikatai.

Kaip su vaiku kalbėti apie rūkymo žalą

Ugdykite sąmoningumą. Jei lauksite, kol pagausite vaiką nusikaltimo vietoje ir tada aiškinsite, koks blogis yra rūkymas, gali būti per vėlu. Svarbu kuo anksčiau kalbėti apie rūkymą ir jo daromą žalą. Kol vaikai mažesni, galite paliesti tokius aspektus kaip sveikata, tačiau vėliau svarbu ugdyti ir bendrą sąmoningumą, gebėjimą turėti savo nuomonę, ją išreikšti. Dažnai paauglius užsirūkyti suvilioja draugai, tad jei jie turės tvirtą nuomonę apie tai, bus lengviau pasakyti „ne“ ir jos laikytis.

Kalbėkite vaizdingai. Jei pasakysite, kad rūkymas kenkia sveikatai ir tai daryti negerai, vaikui gali būti ne iki galo aiškus problemos mastas. Kur kas geriau veikia vaizdinga kalba, konkretūs pavyzdžiai. Jei labai realistiškai nupasakosite, koks nemalonus skonis lieka burnoje parūkius arba parodysite nuotraukų, kaip atrodo rūkančių žmonių plaučiai, oda, pageltę dantys, tai turės didesnį poveikį ir labiau atbaidys nuo šio įpročio.

Įtraukite autoritetus. Augančiam vaikui labai svarbūs autoritetai. Dažniausiai tai yra tėvai, todėl reikėtų aiškiai iškomunikuoti savo poziciją apie rūkymą. Jei ši tema opi, galite paieškoti ir kitų vaikui svarbių autoritetų – galbūt tai vyresnė pusseserė, mokytoja, draugai, įžymūs žmonės. Galite paprašyti jų pasikalbėti su vaiku arba parodyti, kad jam įtaką darantys asmenys yra prieš rūkymą, neturi šio įpročio. Tai gali sustiprinti įtaigą.

Elektroninės cigaretės – nauja mada?

Bet koks rūkymas yra žalingas. Šiandien tarp paauglių populiarios IQOS, elektroninės cigaretės. Visuomenėje sklando mitai, kad jos mažiau kenksmingos, tačiau tai netiesa. Labai svarbu vaikui paaiškinti, kad nepaisant to, jog elektroninės cigaretės skanesnės ir nesmirda, jos daro tokią pat žalą ar net didesnę. Dažnai paaugliai įsivaizduoja, kad elektroninės cigaretės yra mažesnė blogybė už įprastas, todėl jau pirmųjų pokalbių metu leiskite suprasti, kad į rūkymo sąvoką įeina bet kokio tipo cigaretės ir jos visos turi neigiamą poveikį.

Nebauskite, o apdovanokite. Dažnai tėvai vaikams grasina įvairiomis bausmėmis, kurios gali suveikti per atvirkštinės psichologijos prizmę ir paskatinti imtis to, kas uždrausta. Kur kas naudingesnė taktika yra vaiką apdovanoti už tai, kad jis nerūko. Pavyzdžiui, galite pažadėti jam nupirkti naują dviratį, kelionę ar kompiuterį už tai, jei jis metus nerūkys. Toks vertingas daiktas gali būti didelė motyvacija nesiimti šio žalingo įpročio, vaikas matys didesnę naudą nerūkyti, nei rūkyti.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai