Vaiko emocinis intelektas – kodėl svarbu jį ugdyti?

emocinis intelektas

Emocinis intelektas – apie jo svarbą pasaulyje kalbama jau daugiau nei 20 metų, tačiau šis terminas Lietuvoje tapo žinomas ir aptariamas pakankamai neseniai. Nors daugeliui atrodo, kad kognityvinis intelektas, paremtas žiniomis ir mąstymu, gyvenime yra svarbesnis, tyrimai rodo, jog kur kas sėkmingesni ir laimingesni yra žmonės, turintys aukštą emocinį intelektą. Būtent todėl jį reikėtų pradėti lavinti dar ankstyvame vaiko amžiuje. Kaip tai daryti?

Emocinio intelekto svarba

Emocinis intelektas yra apibrėžiamas kaip gebėjimas identifikuoti savo ir kitų žmonių emocijas. Laiku pradėjus jį ugdyti, vaikams lengviau suprasti, kaip juos veikia skirtingos emocijos, jausmai ir kaip tai kontroliuoti. Emocinis intelektas taip pat padeda drąsiau kurti naujus santykius su žmonėmis, socializuotis, lengviau adaptuotis skirtingose aplinkose, jausti empatiją.

Vaikui augant, aukštas emocinis intelektas leidžia geriau pažinti save, labiau pasitikėti savimi, kurti tvirtesnius santykius. Šios savybės paprastai padeda sulaukti didesnio pasisekimo mokykloje ar kitose veiklose, kuriomis užsiima vaikas. Emocinio intelekto ugdymas padeda paauglystėje, kai prasideda hormonų antplūdžiai, turintys įtakos emocijų šuoliams. Lavindami šį gebėjimą, paaugliai lengviau kovoja su stresu, nuotaikų kaita, negatyviomis mintimis.

Kaip ugdyti vaiko emocinį intelektą?

Dar kūdikystėje vaikai emocijų pradeda mokytis stebėdami tėvų elgesį: toną, balso tembrą, reakcijas, veido mimikas. Todėl labai svarbu, kad patys tėvai rodytų teigiamą pavyzdį ir gebėtų įvardinti savo emocijas garsiai bei paaiškinti vienokią ar kitokią savo reakciją. Užuot šaukus galima pasakyti, kad esate pikti ar susierzinę ir nurodyti priežastį, o kai jaučiatės labai pakylėtai, įvardinkite, jog esate džiaugsmingi ir kodėl.

Mažų vaikų emocinio intelekto ugdymas turėtų būti smagus, todėl psichologai dažnai rekomenduoja įtraukti žaidimo formą. Pradžiai galite tiesiog rodyti korteles su skirtingomis emocijomis ir jas paaiškinti, pabandyti atkartoti emocijas ir suvaidinti skirtingas situacijas, kada ir kaip jaučiasi žmogus. Jei žiūrite kokį nors filmą šeimai, išjunkite garsą ir pabandykite su vaikais spėlioti, kaip rodomoje scenoje jaučiasi aktoriai. Tai lavina gebėjimą atpažinti emocijas pagal veido išraišką, kūno kalbą.

5 emocinio intelekto lavinimo taisyklės

  1. Leiskite vaikui išgyventi visas emocijas, net ir pyktį, nerimą, liūdesį. Neskatinkite jo pralinksmėti, jeigu jis liūdnas ir neribokite, kai jis kažkuo stipriai džiaugiasi. Palaikykite vaiką ir leiskite jam išbūti šiose emocijose.
  2. Mokykite vaiką įvardinti savo emocijas ir skatinkite kalbėti apie jausmus rodydami pavyzdį ir tai darydami patys.
  3. Padėkite vaikui išmokti atpažinti, suprasti kito žmogaus jausmus ir į juos tinkamai reaguoti. Skatinkite jį įsijausti į kito žmogaus emocijas :,,Kaip jaustumeisi, jei būtum jo/jos vietoje?“
  4. Mokykite vaiką nusiraminti. Kartu paieškokite geriausių būdų, technikų, kurios leidžia kontroliuoti pyktį, agresiją, liūdesį.
  5. Suraskite, kas vaikui pakelia motyvaciją ir tokiu būdu skatinkite, girkite jį už tinkamai atpažintas emocijas ar pastangas tai padaryti.
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Susiję straipsniai